Aktualności
Życie akademickie
25 Czerwca
Fot. Ryszard Wszołek
Opublikowano: 2020-06-25

Unikatowa kolekcja stworzona przez UTP w Bydgoszczy 

Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy zaprezentował jedyną w swoim rodzaju kolekcję „Ogród chorób roślin zbożowych”, która znajduje się na polach Rolniczego Zakładu Doświadczalnego w Minikowie.

Kolekcję, która wzbudziła spore zainteresowanie podczas ostatnich Krajowych Dni Pola, przygotował do celów dydaktycznych dr hab. inż. Grzegorz Lemańczyk z Pracowni Fitopatologii i Mykologii Molekularnej Wydziału Rolnictwa i Biotechnologii UTP w Bydgoszczy. Skierowana jest do studentów UTP, ale też innych uczelni, a także uczniów szkół średnich, rolników oraz pracowników różnych instytucji związanych z rolnictwem.

Kolekcja umożliwia zapoznanie się z chorobami występującymi na wszystkich gatunkach zbóż powszechnie uprawianych w Polsce. W jednym miejscu zgromadzono poletka z formami ozimymi i jarymi pszenicy, pszenżyta, żyta, jęczmienia oraz z owsem. Szczególną uwagę zwrócono na zademonstrowanie objawów chorób rzadziej spotykanych. W kolekcji można obejrzeć między innymi głownię źdźbłową żyta, śnieć cuchnącą pszenicy, głownię pylącą owsa, głownię pylącą jęczmienia, pasiastość liści jęczmienia, a także zapoznać się z objawami wielu innych chorób występujących na liściach, kłosach, podstawie źdźbła i korzeniach zbóż.

W celu utworzenia takiej kolekcji chorób roślin trzeba było odpowiednio wyselekcjonować odmiany poszczególnych zbóż, jak też sam materiał siewny. Z kolei by móc obejrzeć niektóre choroby niezbędne było przeprowadzenie inokulacji patogenami materiału siewnego, inokulacji doglebowej podczas siewów oraz inokulacji roślin w okresie późniejszym. Niektóre patogeny, jak np. Pyrenophora graminea, Ustilago nuda i Ustilago avenae mają dwuletni cykl rozwojowy, stąd też przygotowanie takiego ogrodu było trudne i pracochłonne.

Ogród chorób roślin zbożowych jest dobrym miejscem na podszkolenie się. Pozwala zaobserwować to, co może pojawić się na naszym polu. Podczas Krajowych Dni Pola 2020 kolekcja cieszyła się dużym zainteresowaniem, nie tylko rolników, ale także przedstawicieli różnych firm i instytucji związanych z rolnictwem. Nazajutrz po zakończeniu imprezy na poletkach pojawiły się wycieczki ze studentami zainteresowanymi kolekcją.

Ogród chorób roślin nadal można zwiedzać, aż do momentu zbioru poszczególnych gatunków zbóż. Jest dostępny codziennie dla każdego zainteresowanego diagnozowaniem chorób roślin. Wszystkie poletka są opisane, z zaznaczeniem ważniejszych chorób na nich występujących. Kolekcja znajduje się na terenie pól demonstracyjnych przygotowanych na Krajowe Dni Pola 2020.

Michał Grzybowski, źródło: UTP

Dyskusja (0 komentarzy)