Aktualności
Życie akademickie
04 Lutego
Źródło: www.ug.edu.pl
Opublikowano: 2022-02-04

Uniwersytet Gdański będzie miał… orkiestrę

Uniwersytecki Zespół Instrumentalny, którego skład tworzyć będą studenci, powstaje na Uniwersytecie Gdańskim. Premierowy koncert jeszcze przed wakacjami.

Na Uniwersytecie Gdańskim kształci się blisko 22 tys. studentów. Swoje pasje i zainteresowania mogą rozwijać w licznych kołach naukowych, skierowanych m.in. do miłośników turystyki, języka hiszpańskiego, radia czy public relations. Wielu z nich jest też wyjątkowo uzdolnionych muzycznie i posiada umiejętności gry na instrumencie. To właśnie dlatego Akademickie Centrum Kultury UG „Alternator” postanowiło założyć Uniwersytecki Zespół Instrumentalny. Koncepcja uczelnianej orkiestry pojawiła się już jakiś czas temu.

Propozycja założenia orkiestry czy zespołu instrumentalnego wyszła od samych studentów. Często pytali nas o to, czy istnieje jakaś grupa, czy mogą przyjść poćwiczyć, np. na fortepianie, bo przyjechali na studia z różnych miejsc Polski i nie mają dostępu do instrumentu – wyjaśnia Magdalena Niestoruk, odpowiedzialna za Strefę Muzyki w ACK UG.

Podczas corocznych rekrutacji do istniejących już grup artystycznych w ramach ACK UG wielu studentów deklarowało w ankietach wykształcenie muzyczne (często była to Szkoła Muzyczna I lub II stopnia).

Zastanawialiśmy się jaki kształt może przyjąć nowy zespół i ile osób rzeczywiście będzie zainteresowanych. Teraz już wiemy, że jest mnóstwo studentów, którzy chcieliby zająć się muzyczną aktywnością w czasie wolnym – informuje Niestoruk.

W planach ACK UG jest powołanie zespołu, a właściwie orkiestry, która będzie wykonywała głównie muzykę rozrywkową i aktywnie koncertowała. Plany zakładają koncerty instrumentalne, ale przewidziano również współpracę ze Studiem Wokalnym UG, Akademickim Chórem UG czy innymi zespołami i jednostkami, które funkcjonują już na uniwersytecie.

Zgłoszenia chętnych przyjmowane są do 25 lutego. Poszukiwane są osoby, które czytają nuty i posiadają umiejętności gry na instrumencie.

Na początek, ze względów logistycznych, łatwiej nam będzie rozpocząć współpracę z osobami, które mają własne instrumenty – zaznacza Niestoruk.

W zależności od tego, ile osób się zgłosi do zespołu i będzie wykazywało gotowość uczestnictwa w cotygodniowych próbach, zostaną ustalone ewentualne przesłuchaniaJeśli nic nie stanie na przeszkodzie, próby rozpoczną się już w marcu, a premierowy koncert ma szansę odbyć się jeszcze przed wakacjami.

MK, źródło: UG

 

Dyskusja (0 komentarzy)