Aktualności
Życie akademickie
23 Stycznia
Opublikowano: 2023-01-23

Uniwersytet Gdański tworzy Pracownię Legalnego Delegowania

Łączenie środowiska pracodawców, naukowców, pracowników i urzędników to misja stowarzyszenia Europejskiego Instytutu Mobilności Pracy (ELMI), który rozpoczyna współpracę z Uniwersytetem Gdańskim. Na uczelni powstaje Pracownia Legalnego Delegowania.

Europejski Instytut Mobilności Pracy tworzy forum wiedzy o delegowaniu pracowników w ramach swobody świadczenia usług, promując mobilność pracy i usług na rynku wewnętrznym Unii Europejskiej i dbając o dobre prawo i jego właściwą interpretację. W ramach zainicjowanej współpracy z Uniwersytetem Gdańskim na Wydziale Prawa i Administracji powstanie Pracownia Legalnego Delegowania.

Jest to forma transferu wiedzy pomiędzy fachowcami, którzy w różnych rolach zawodowych zajmują się mobilnością pracy i mobilnością usług w Unii Europejskiej – wyjaśnia dr hab. Monika Tomaszewska, kierownik Katedry Prawa Pracy UG. – Pomysł takiego nowoczesnego komitetu doradczego wyszedł z ELMI, które skupia przedstawicieli biznesu, związków zawodowych, urzędników i badaczy cechujących się wiedzą i doświadczeniem praktycznym w stosowaniu przepisów o delegowaniu pracowników w ramach swobody świadczenia usług w UE. Chodziło o to, by stworzyć miejsce, w którym wszystkie zaangażowane strony będą miały szansę spotkać się na neutralnym gruncie. Uczelnia daje taką możliwość i jest świetnym miejscem do wymiany poglądów – dodaje.

Przedsięwzięcie nie jest adresowane tylko do przedstawicieli biznesu czy menagerów, którzy zajmują się rozliczaniem kadr i płac w przedsiębiorstwach delegujących pracowników, ale również do urzędników, np. z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych czy Inspekcji Pracy, którzy w swojej codziennej pracy mają do czynienia z tym tematem.

Pracownia Legalnego Delegowania to nic innego, jak forum wymiany doświadczeń pomiędzy praktykami. Nasza rola sprowadza się do moderowania dyskusji i gromadzenia wiedzy dla przyszłych uczestników pracowni bądź dla innych podmiotów, które zajmują się delegowaniem pracowników – podkreśla dr Marek Benio, wiceprezes Zarządu Europejskiego Instytutu Mobilności Pracy.

Pierwsze spotkanie odbyło się w ubiegłym tygodniu w ramach warsztatów Posting Lab pt. „Warunki zatrudnienia pracowników delegowanych – jak je ustalać i jak egzekwować?”.

MK, źródło: UG

Dyskusja (0 komentarzy)