Aktualności
Życie akademickie
02 Stycznia
Opublikowano: 2024-01-02

Uniwersytet SWPS ruszył z podcastami o superbohaterach humanistyki

Czy współczesna polska humanistyka powinna szukać swoich superbohaterów? O czym i jakim głosem zechcą do nas mówić? Jak bardzo bywają dla nas niezbędni, a jednocześnie ukryci w gąszczach rynkowej ekonomii, parametryzacji i bieżących powinności? Na te pytania odpowiedzą głoście nowego podcastu o istocie nauk społecznych i humanistycznych.

Głosy Humanistyki to naukowo-badawczy projekt społeczny prowadzony przez wykładowców oraz studentów Uniwersytetu SWPS. Przez najbliższe dwa lata publikować będą rozmowy przeprowadzane z autorytetami ze świata polskiej nauki i sztuki. Każda z zaproszonych osób wystąpi w charakterze reprezentanta jednej z dziedzin nauk humanistycznych i społecznych, a spotkania odbędą się w przestrzeni, w której pracują.

Bohaterowie i bohaterki podcastu to postacie, których osiągnięcia mają nie tylko ogromne znaczenie w świecie akademickim, ale mogą też zainteresować osoby na co dzień nie zajmujące się nauką. Słuchacze będą się mogli dowiedzieć, na czym polegają koncepcje i badania naukowe, jak w rzeczywistości wygląda praca naukowca oraz co bohaterowie i bohaterki serii uważają za swoje największe sukcesy i porażki (a także, co na ten temat mówi ich rodzina, przyjaciele czy znajomi). Opowiedzą też o tym, co ich motywuje, inspiruje bądź irytuje w środowisku naukowym.

Dlaczego potrzebujemy bohaterów?

Pomysłodawcy projektu przekonują, że obraz humanistyki, jaki przedstawiają media, często bywa krzywdzący i nieprawdziwy. Nowa inicjatywa ma na celu zwrócenie uwagi na fakt, że nauki społeczne i humanistyczne to nie tylko
czyste teorie czy zamknięte w książkach badania. Te obszary są społecznie ważne i użyteczne, a także pasjonujące. Badacze podejmą więc próbę „odczarowania” tego obszaru nauki za pomocą atrakcyjnego medialnie formatu.

Nauki społeczne i humanistyczne nie mają w Polsce zbyt dobrej opinii. Często postrzega się je jako nieużyteczne, mało konkretne, a w dodatku nudne. Chcemy zmienić to – w naszej opinii – głęboko nieprawdziwe przekonanie. Chcemy pokazać badaczy i badaczki, którzy odkrywają rzeczy nie tylko przydatne społecznie, lecz także fascynujące i otwierające głowę na zupełnie nowe sposoby myślenia o świecie. Zależy nam na tym, by zaprezentować nie tylko ich pomysły teoretyczne czy badawcze, ale przede wszystkim ich samych jako osoby – to, jak i gdzie pracują, skąd czerpią pomysły, co ich cieszy, a co frustruje w ich pracy naukowej – zapowiada kierująca projektem dr hab. Karina Stasiuk-Krajewska.

Gościem pierwszego odcinka jest prof. Leszek Koczanowicz, filozof, kulturoznawca, psycholog, politolog. Zajmuje się filozofią polityki, koncepcjami demokracji i etyką polityki. W audycji odpowiada na pytania: czy humaniści
mogą zmienić świat; czy to już koniec humanistyki, a może tylko kryzys; czy humanista to zawód oraz skąd się biorą idee?

Kolejne odcinki podcastu będą publikowane na stronie internetowej projektu Głosy Humanistyki. Zwieńczeniem przedsięwzięcia będzie publikacja książki zawierającej rozmowy z bohaterami podcastów. W planach jest również debata o społecznej roli nauk humanistycznych, społecznych i nauk o sztuce.

Justyna Rogula

Dyskusja (0 komentarzy)