Aktualności
Życie akademickie
31 Stycznia
Fot. Piotr Zieliński
Opublikowano: 2023-01-31

Uniwersytet Szczeciński ma nowe studio i pracownię telewizyjną

Nowe studio i pracownię telewizyjną otwarto na Uniwersytecie Szczecińskim. Inauguracja odbyła się w miniony piątek w uczelnianym Centrum Edukacji Medialnej i Interaktywności.

Po uruchomieniu w grudniu 2021 roku nowej rozgłośni Uniwersytetu Szczecińskiego – NiUS Radio – przyszedł czas na telewizję. W piątek, 27 stycznia, w Centrum Edukacji Medialnej i Interaktywności otwarto nowe studio i pracownię telewizyjną, których celem jest organizacja całego procesu produkcji tv (od pomysłu do gotowego produktu). To tu studenci poznają tajniki pracy dziennikarza telewizyjnego, staną za kamerą, nauczą się montażu i będą przygotowywać materiały audiowizualne.

Nasza telewizja będzie służyć nie tylko uniwersytetowi, studentom, pracownikom. Chcemy wyjść na zewnątrz i pokazywać uczelnię mieszkańcom. Patrzymy w przyszłość i wiemy, że jest ona nierozerwalnie związana z tą pracownią – podkreśla prof. dr hab. Waldemar Tarczyński, rektor Uniwersytetu Szczecińskiego.

Telewizja uniwersytecka to nowoczesne narzędzie komunikacji, promocji, edukacji oraz popularyzacji nauki.

Chcieliśmy stworzyć nowoczesną uczelnię. Jako uniwersytet musimy się troszczyć także o swój wizerunek – mówi prof. dr hab. Andrzej Skrendo, prorektor ds. nauki. – Chodzi też o to, żebyśmy opowiedzieli innym o tym, co robimy naukowo, czym się zajmujemy. Zależy nam na tym, żeby nasi studenci wychodzili z uczelni nie tylko z wiedzą teoretyczną, ale i praktyczną.

Przygotowywanie miejsca, które wzbogaci proces kształcenia, poprawi zaplecze dydaktyczne i pozwoli realizować projekty oraz rozwijać pasje wykładowców i studentów, trwało kilka miesięcy. W efekcie od tego roku akademickiego studenci różnych kierunków, zarówno stacjonarnych, jak i niestacjonarnych oraz studiów podyplomowych mogą już w pracowni zdobywać umiejętności praktyczne, które przydadzą się im w przyszłej karierze zawodowej lub w realizacji swojego hobby.

W skład studia telewizyjnego wchodzą: reżyserka, pomieszczenie do montażu i sala produkcyjna o powierzchni prawie 110 mkw. wygłuszona pianką akustyczną i wyposażona w lekką kratownicę sceniczną. W reżyserce znajdują się miejsca dla realizatorów światła, obrazu, dźwięku oraz stanowiska montażowe. Studio zostało wyposażone w wysokiej klasy sprzęt, m.in. greenbox (8 × 11 m oraz 2,7 × 4 m), który idealnie współpracuje z kamerami cyfrowymi. Zakupiono również mobilny mikser produkcyjny firmy Blackmagic Design, który zapewnia emisyjny standard obsługi wydarzeń live i strumieniowanie transmisji na żywo za pomocą m.in. serwisu Youtube, Vimeo czy Facebook.

MK, źródło: USz

Dyskusja (0 komentarzy)