Aktualności
Życie akademickie
25 Listopada
Fot. Filip Kacalski
Opublikowano: 2021-11-25

Uniwersytet Szczeciński pozyskał nowe okazy minerałów

O ponad 300 okazów minerałów z całego świata wzbogaciło się Muzeum Geologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego. Imponujący zbiór został użyczony przez prywatną kolekcjonerkę.

Okazy zbierane przez 30 lat przez nieżyjącą już Beatę Zielińską to jedna z największych prywatnych kolekcji mineralogicznych w Szczecinie. Ich właścicielka przemierzyła dużą część Europy, często przywożąc z wyjazdów liczne minerały. Pozyskiwała je na różne sposoby: kupowała na największych giełdach mineralogicznych w Polsce (Warszawa, Kraków, Wrocław, Lwówek Śląski) i Europie (Monachium, Berlin, Saint Marie), a także pozyskiwała je na aukcjach internetowych i zbierała samodzielnie podczas podróży (Włochy, Francja, Norwegia, Czechy), wymieniała się też z innymi kolekcjonerami.

Minerały były wielokrotnie prezentowane na wystawach tematycznych w Muzeum Geologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego. Kilka dni temu mąż pani Beaty, Paweł Zieliński, użyczył uniwersytetowi imponującą kolekcję. Składa się ona z ponad 300 okazów minerałów z całego świata. Tworzą ją między innymi: jaspisy o różnej barwie oraz wzorze, duże kryształy bezbarwne, włókniste gipsy, szczotki krystaliczne kwarców oraz dendryty, które bardziej przypominają odciski paproci niż minerały. W kolekcji są też agaty, które pani Beata darzyła szczególnym upodobaniem – posiadała ich ponad 150. Jednym z najciekawszych okazów jest natomiast miodowy kryształ kalcytu uformowany w muszli małża. Pochodzi z jedynego takiego stanowiska na świecie znajdującego się na Florydzie.

Muzeum Geologiczne Uniwersytetu Szczecińskiego zachęca do odwiedzin i obejrzenia wyjątkowej kolekcji minerałów.

Agnieszka Lizak, źródło: USz

Dyskusja (0 komentarzy)