Kilkadziesiąt sprawdzonych przepisów, a wśród nich cytrynówka babci Leokadii, poziomówka, pikle z papryką, dżem malinowy z „kamieniem”, ambrozja z granatu, kordiał różany, suche wiśnie w bukietach, znalazło się w książce „Uniwersytet w Białymstoku w menzurce”. Recepturami podzielili się pracownicy podlaskiej uczelni.
Rok temu ukazała się książka „Uniwersytet w Białymstoku od kuchni”. Wtedy po raz pierwszy zostały zaprezentowane kulinarne pasje pracowników Uniwersytetu w Białymstoku. Inicjatywę postanowiono kontynuować i w kolejnej odsłonie skupiono się na przetworach i prozdrowotnych nalewkach. Czytelnicy znajdą w książce „lato zamknięte w szkle”, czyli ponad 80 przepisów, wśród których królują dżemy, konfitury, kiszonki, marynaty, sałatki, sosy, syropy, nalewki, likiery, koniaki.
Do ich przygotowania potrzebne są pachnące latem owoce, warzywa, zioła, liście, ziarna, przyprawy. Zapewniamy, że bogactwo smaków, kolorów i zapachów zadowoli nawet najbardziej wymagających smakoszy. Każdy przepis wart jest wypróbowania! – zapewnia Agnieszka Bujakowska, dyrektor Biura Rektora i pomysłodawczyni publikacji.
Autorami receptur są pracownicy Uniwersytetu w Białymstoku: kolegium rektorskie, dziekani, dyrektorzy i kierownicy jednostek ogólnouczelnianych, nauczycieli akademiccy, przedstawiciele administracji centralnej czy bibliotekarze. Przekazują czytelnikom m.in. tradycje rodzinne, przepisy autorskie, które powstały z potrzeby chwili, a nawet swoje fascynacje smakami, kolorami, zapachami. Do każdej kulinarnej propozycji dołączona jest jej historia, wskazane są też właściwości zdrowotne.
I tak np. prof. Robert Ciborowski, rektor UwB, dzieli się przepisem na poziomówkę, prof. Mirosław Ratkiewicz z Wydziału Biologii proponuje ekspresowe piwo bezalkoholowe „gluten free”, dr hab. Izabela Kraśnicka z Wydziału Prawa – dżem dyniowo-pomarańczowy, a Katarzyna Dziedzik, rzecznik uczelni, stawia na „prawie” szparagi. W książce „Uniwersytet w Białymstoku w menzurce” każdy znajdzie przepis wart wypróbowania.
Ta publikacja to także oryginalna forma promocji Uniwersytetu w Białymstoku i nietuzinkowych osobowości tworzących jego społeczność. Dlatego do kulinarnych przepisów dodaliśmy informacje o uniwersyteckich wydziałach i jednostkach ogólnouczelnianych. Pamiętamy również o nauce, dlatego na nalewki i przetwory patrzymy okiem biologa, chemika i historyka – mówi Agnieszka Jabłońska-Perkowska, kierownik Działu Promocji UwB.
Tak powstały trzy rozmowy, z których czytelnicy dowiedzą się m.in., jakie są zdrowotne właściwości owoców i warzyw zamkniętych w szkle, jakie procesy chemiczne towarzyszą słoikowo-butelkowym zapasom oraz o tym, że nalewki, przetwory i kiszonki były obecne w kuchni także przed wiekami.
Książkę „Uniwersytet w Białymstoku w menzurce” wydało Wydawnictwo Uniwersytetu w Białymstoku. Można ją kupić poprzez stronę internetową wydawnictwa.
źródło: UwB