Aktualności
Życie akademickie
26 Kwietnia
Źródło: www.pixabay.com
Opublikowano: 2022-04-26

Uniwersytet Wrocławski uruchamia Centrum Badań nad Handlem Ludźmi

Centrum Badań nad Handlem Ludźmi powstanie na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Uczelnia będzie prowadzić jednostkę wspólnie z holenderską policją.

Umowę o utworzeniu Centrum podpisali: Daphne Bergsma – ambasadorka Królestwa Niderlandów; Jorn van Rij – starszy pracownik naukowy w policji holenderskiej zatrudniony w jednostce dochodzeniowo-śledczej, prof. Dariusz Adamski, prorektor ds. innowacji i zmian UWr oraz prof. Bartłomiej Krzan, prodziekan Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii. Sam pomysł pojawił się w grudniu ubiegłego roku. Wojna w Ukrainie przyspieszyła jego realizację.

W holenderskiej polityce demokracja, rządy prawa i prawa człowieka mają zasadnicze znaczenie. Generalnie uważamy, że bardzo ważne jest, by tam, gdzie to możliwe, te wartości wzmacniać. Jeśli mówimy o Centrum Badań nad Handlem Ludźmi, to mówimy o prawach człowieka, o rządach opartych na regułach prawa. To jest bardzo ważna inicjatywa. I niestety staje się jeszcze ważniejsza w obliczu wojny w Ukrainie, ponieważ widzimy kobiety, dzieci przekraczające granicę i wiemy, że są one bezbronne i wystawione także na tego typu zagrożenia. To sprawia, że obecnie powstanie centrum jest nawet ważniejsze niż w zeszłym roku – przyznaje w rozmowie z portalem Uniwersytetu Wrocławskiego ambasadorka Królestwa Niderlandów.

Jak mówi, Centrum ma koncentrować się na zbieraniu i opracowywaniu danych. Będą one bardzo przydatne zarówno dla polskiej, jak i holenderskiej policji, ale również – z uwagi na to, że przestępcy działają w międzynarodowych sieciach – dla służb innych krajów. Na podstawie tych danych policja będzie mogła dostosować swoje strategie i politykę.

Centrum, opracowując big data i patrząc analitycznie na całe zjawisko, może udowodnić, że problemy, przyczyny zjawisk leżą zupełnie gdzie indziej niż się wydaje. Badania mogą ukazać, że przestępcy znaleźli sposób i inaczej przeprowadzają swoje transakcje, a policjanci działający w utartych schematach nie są w stanie posunąć się o krok dalej. Przed Centrum stoi więc niełatwe zadanie. Ale im więcej odkryjemy i im więcej będziemy wiedzieć, jak działają te sieci i skąd się biorą, tym bardziej policja będzie mogła oprzeć na tym swoje strategie i praktyczne działania na rzecz stawiania sprawców przed organami sprawiedliwości – tłumaczy Daphne Bergsma w wywiadzie dla www.uni.wroc.pl.

Dodaje, że policja holenderska prowadzi w całej Europie program śledzący takie sieci handlu ludźmi. Holandia jest często krajem docelowym lub stanowi kanał przerzutowy ofiar takich przestępstw. Powstająca we Wrocławiu jednostka ma być elementem sieci skupiającej badaczy i praktyków z różnych krajów.

Często mówiąc „policja” myślimy o funkcjonariuszach na ulicy. Tymczasem to jest praca często dla analityków, specjalistów od liczb, kojarzenia faktów, badania procesów. To oni starają się dotrzeć po nitce do kłębka, odkryć te ciemne powiązania. Przestępcy odpowiedzialni za handel ludźmi dziś działają często w sieci internetowej, w darknecie. Dlatego równie istotna jak praca policji, jest działalność badaczy. Dlatego ucieszyliśmy się, że Uniwersytet Wrocławski natychmiast powiedział: „Tak, to jest ważne. Powinniśmy nad tym razem pracować” – przekonuje ambasadorka.

Zdaniem Jorna van Rija praktycznym celem utworzenia Centrum jest pozyskiwanie informacji o tendencjach i zjawiskach związanych z handlem ludźmi na wczesnym etapie ich występowania.

Faktycznie prowadzimy proaktywne, akademickie poszukiwania informacji, które możemy wykorzystać w policji, podnosząc je do rangi informacji wywiadowczych i działając na ich podstawie. Ale istotne jest także podnoszenie świadomości na temat handlu ludźmi, wprowadzanie tego tematu do programu nauczania na Uniwersytecie Wrocławskim. I to nie tylko w na Wydziale Prawa, ale także na innych wydziałach. Centrum powinno także pracować nad stworzeniem szerszej sieci, obejmującej organy ścigania i organizacje pozarządowe, w celu bliższej współpracy i podnoszenia świadomości na ten temat. Poprzez podnoszenie świadomości i bardziej aktywne podejście do tematu handlu ludźmi możemy również pomyśleć o prewencji, np. w społeczności studenckiej – zapowiada przedstawiciel holenderskiej policji.

MK, źródło: UWr

 

Dyskusja (0 komentarzy)