Aktualności
Życie akademickie
06 Października
Fot. Alicja Jaroszewska
Opublikowano: 2022-10-06

UP w Lublinie otworzył ośrodek jeździectwa i hipoterapii

Stację Badawczą i Ośrodek Dydaktyczno-Szkoleniowy Jeździectwa i Hipoterapii otwarto w Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Inwestycja pochłonęła prawie 20 mln zł.

Jej realizację rozpoczęto już w 2017 roku. Obiekt znajduje się na terenie funkcjonującego Gospodarstwa Doświadczalnego UP na Felinie, gdzie uczelnia utrzymuje konie ras rodzimych, m.in. konia małopolskiego czy wyhodowanego w Lublinie kuca Felińskiego, a także inne zwierzęta: bydło białogrzbiete, kozy białe uszlachetnione, stado alpak. Będzie służył wszystkim, którzy cenią i wykorzystują konie do celów sportowych, edukacyjnych, terapeutycznych i rekreacyjnych.

Kluczowym elementem kompleksu jest kryta ujeżdżalnia o powierzchni ponad 2 tys. mkw z profesjonalnym podłożem do jazdy konnej. Jej wymiary odpowiadają wymogom Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej, co pozwoli na organizację halowych zawodów najwyższej rangi w ujeżdżeniu i skokach przez przeszkody. Obok znajduje się stajnia z 20 boksami, siodlarnia, paszarnia, magazyn na parkur i czworobok. Jest też strefa SPA dla koni wyposażona m.in. w hydrobieżnię i solarium. W budynku wydzielono część dydaktyczną, w której powstała multimedialna sala wykładowa na 60 osób (można ją w łatwy sposób podzielić na dwie mniejsze). W pełni przeszklona jedna ze ścian daje widok na krytą ujeżdżalnię.

Infrastruktura zapewnia również możliwość organizowania zajęć animaloterapeutycznych, wspomagających leczenie oraz rehabilitację dzieci i osób dorosłych z niepełnosprawnościami, przy wykorzystaniu różnych gatunków zwierząt, takich jak konie, psy, alpaki i osły.

Ośrodek Jeździecki ma służyć jako baza naukowo-dydaktyczna dla studentów unikatowego kierunku hipologia i jeździectwo. Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie jest jedyną w Polsce uczelnią, która prowadzi takie studia. Skorzystają także studenci z kierunków: pielęgnacja zwierząt, animaloterapia oraz behawiorystyka zwierząt. W wolnych od zajęć terminach korzystać z niego będą mogli także prywatni hodowcy, jeźdźcy i zainteresowani mieszkańcy regionu.

Koszt budowy wyniósł blisko 20 mln zł, z czego 14,5 mln zł dołożyło Ministerstwo Edukacji i Nauki.

MK, źródło: UP

 

Dyskusja (0 komentarzy)