Zakończyła się XVII edycja Lubelskiego Festiwalu Nauki. Gospodarzem i głównym organizatorem tegorocznego wydarzenia był Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej.
Lubelski Festiwal Nauki to największa cykliczna impreza upowszechniającą naukę na Lubelszczyźnie. Pod względem liczby uczestników znajduje się w pierwszej trójce największych festiwali nauki w Polsce. Wydarzenie organizowane jest przez pięć lubelskich uczelni publicznych: Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Przyrodniczy, Politechnikę Lubelską oraz Urząd Miasta Lublin.
Z roku na rok impreza cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W każdej edycji udział bierze średnio ok. 35 tys. zarejestrowanych uczestników. Do tego należy doliczyć osoby biorące udział zarówno w Lubelskim Pikniku Naukowym, jak i imprezach niewymagających rejestracji. Treści festiwalowe są udostępniane także w mediach społecznościowych lubelskich uczelni publicznych oraz Miasta Lublin, z czego sam profil UMCS na Facebooku gromadzi ponad 60 tys. obserwujących.
W tym roku organizatorzy zrealizowali przełomowy w historii festiwalu program, na który składały się m.in. Lubelski Piknik Naukowy na Placu Teatralnym przed gmachem Centrum Spotkania Kultur, podczas którego pobito rekord Polski na największy polimer; projekty indywidualne uczelni oraz innych współorganizatorów upowszechniające oraz promujące naukę i badania naukowe; spotkania ze światowej sławy popularyzatorami nauki; wydarzenia artystyczno-kulturalne i popularnonaukowe; międzynarodowe sympozjum naukowe dla studentów i młodych naukowców z całej Europy oraz konkursy dla dzieci, uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, studentów oraz osób dorosłych. W związku z aktualną sytuacją epidemiczną XVII edycja LFN miała formułę hybrydową – część projektów oraz wydarzeń została zrealizowana online, pozostałe zaś odbyły się w formie tradycyjnej, przy zachowaniu obowiązujących zasad bezpieczeństwa. Zrealizowano ponad 1300 projektów, które odbywały się w ponad 100 lokalizacjach i w które zaangażowanych było ponad 1600 osób. Przeprowadzono 2454 edycje wydarzeń (w tym 112 edycji dodatkowych). Łączny czas trwania wszystkich edycji to blisko 2600 godzin.
Gala inaugurująca wydarzenie odbyła się 18 września w Akademickim Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka. Wieczorem tego samego dnia na Placu Litewskim zorganizowano pokaz fontann – widowisko multimedialne pt. „Symfonia nauki”. Powstało przy wykorzystaniu technologii audiowizualnej, którą dysponuje lubelska fontanna miejska. Scenariusz zakładał prezentację potencjału oraz dokonań lubelskiego środowiska naukowego. Na potrzeby pokazu kompozytor Piotr Bańka skomponował specjalny utwór z udziałem Chóru Akademickiego UMCS pod batutą prof. Urszuli Bobryk. Tekst utworu pochodzi z książki Isaaca Newtona „Matematyczne zasady filozofii przyrody” z 1687 roku i stanowi Newtonowską definicję masy. Pokaz będzie można oglądać również w przyszłym roku – wszedł na stałe do repertuaru pokazów na fontannie multimedialnej. Organizatorzy planują aby „Symfonia nauki” w wersji angielskiej („Symphony of Science”) znalazła się w programie pokazów fontann również w roku 2023, kiedy to Lublin stanie się Europejską Stolicą Młodzieży.
W niedzielę 19 września na Placu Teatralnym przed CSK odbył się Lubelski Piknik Naukowy. Pomimo niesprzyjającej pogody frekwencja dopisała. Zrealizowano ok. 100 projektów z różnych dziedzin nauki, a także niezwykle różnorodny oraz bogaty w formie i treści program artystyczny, na który złożyły się m.in. występy teatralne, występy taneczne oraz występy chórów akademickich. Podczas pikniku został także pobity rekord Polski na największy SLIME – polimer alkoholu poliwinylowego usieciowany jonami boranowymi. Przygotowany został slime o wadze 314 kg (do podbicia dotychczasowego rekordu Polski należało wykonać slime’a o wadze co najmniej 150 kg). W biciu rekordu brało udział 48 osób. Wydarzenie poprzedził wykład dr. Łukasza Szajneckiego z Katedry Chemii Polimerów na Wydziale Chemii UMCS.
Następnego dnia odbyła się premiera filmu dokumentalnego „Kolekcja” w reż. Grażyny Stankiewicz wraz z promocją albumu „Stare druki lubelskie w Bibliotece UMCS” pod red. dr Marty Puszki. Z kolei 22 września na Placu Marii Curie-Skłodowskiej zainaugurowano ekspozycję pn. „Aleja lubelskiej nauki”. Wystawa prezentowała sylwetki 25 znamienitych lubelskich uczonych i opisy ich najważniejszych osiągnięć naukowych w formie zdigitalizowanych grafik oraz linorytów. W trakcie LFN realizowano projekty naukowe organizowane przez lubelskie uczelnie i inne instytucje zaangażowane w Lubelski Festiwal Nauki, a w ramach cyklu „Nauka bez granic” gośćmi byli m.in.: prof. Jerzy Bralczyk, prof. Charles Bennett, prof. Robert Huber oraz Dawid Łasiński.
W sobotę 24 września w Sali Widowiskowej Akademickiego Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka odbyła się uroczysta gala kończąca XVII Lubelski Festiwal Nauki. Rektor UMCS prof. Radosław Dobrowolski przekazał statuetkę LFN prof. Adamowi Waśko, prorektorowi Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, który będzie głównym organizatorem wydarzenia w przyszłym roku. Nagrodzono także pięcioro naukowców/popularyzatorów nauki:
Galę zakończenia XVII LFN uświetnił występ znakomitego zespołu „Włodek Pawlik Trio”.
źródło: UMCS