Aktualności
Życie akademickie
23 Sierpnia
Opublikowano: 2017-08-23

UW wygrywa AMP 2016/17

Ostatnie zawody Akademickich Mistrzostw Polski w sezonie 2016/17 rozegrano 12 czerwca. Rywalizowano w 43 konkurencjach męskich i kobiecych, a sklasyfikowano 154 szkoły wyższe (w tym 50 niepublicznych i 27 publicznych zawodowych), wręczono ponad 450 medali.

Zwycięstwo w klasyfikacji generalnej odniósł Uniwersytet Warszawski (2350 punktów), drugie miejsce zajęła Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie (2296), a trzecie – Politechnika Gdańska (2169,5). W pierwszej dziesiątce klasyfikacji generalnej znalazły się także: Politechnika Śląska w Gliwicach, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Politechnika Poznańska, Politechnika Łódzka, Politechnika Warszawska i Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach. Ostatnia z wymienionych uczelni zwyciężyła w klasyfikacji medalowej. Zawodnicy z katowickiej AWF zdobyli 10 medali złotych, 10 srebrnych i 10 brązowych. Drugi w klasyfikacji medalowej był UW (10/6/10), a trzecie miejsce zajęła PŁ (10/4/10). W pierwszej dziesiątce klasyfikacji medalowej znalazły się także: AWF w Krakowie (7/9/7), AGH (6/10/11), Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie (9/7/5), PWr (6/4/8), AWF we Wrocławiu (6/3/7), AWF w Poznaniu (5/1/2) i PG (4/9/5). Już na pierwszy rzut oka widać, że różnice w klasyfikacjach generalnej i medalowej wynikają głównie z wielkości uczelni. W czołówce klasyfikacji generalnej dominują duże uczelnie, które wystawiły reprezentacje w wielu dyscyplinach, natomiast w klasyfikacji medalowej bardzo mocne są AWF-y, które kształcą sportowców.

Naturalnie wśród uniwersytetów zwyciężył UW, a kolejne miejsca podium zajęły UMCS w Lublinie i Uniwersytet Gdański. W grupie uczelni technicznych najwyżej sklasyfikowane zostały kolejno: AGH, PG i PŚ. Podium „medyczne” zajęły: Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Śląski Uniwersytet Medyczny i Uniwersytet Medyczny w Lublinie. Wśród uczelni społeczno-przyrodniczych zwyciężył Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach. Na kolejnych miejscach uplasowały się Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i  Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie. Wśród niewielkiej grupy AWF-ów zwyciężyła uczelnia z Katowic przed krakowską i warszawską.

Na uwagę zasługuje udział w rozgrywkach publicznych wyższych uczelni zawodowych (posługuję się już nową nazwą tej grupy szkół wyższych – zapewne w przyszłym roku wprowadzi ją nowa ustawa o szkolnictwie wyższym).  W AMP 2016/17 sklasyfikowano 27 tego typu uczelni. Najwięcej punktów w klasyfikacji generalnej zdobyły te z : Tarnowa, Nysy i Leszna. Siedem PSWZ-etek zdobyło w AMP 15 medali, w tym 3 złote, 5 srebrnych i 7 brązowych. PSWZ w Wałbrzychu jest najwyżej z nich w klasyfikacji medalowej (26 pozycja; 2 złote i 1 srebrny medal). Najwięcej medali zdobyła zaś PWSZ w Pile (1 złoty i 3 brązowe).

Na koniec zostawiłem uczelnie niepubliczne. Szóste miejsce ALK w klasyfikacji medalowej robi ogromne wrażenie (6 medali złotych, 7 srebrnych i 5 brązowych), mimo, że w poprzednich latach uczelnia ta zdobywała miejsca 2 (w 2015) i 3 (w 2016). W generalce ALK zajęła 25 miejsce, zdobywając 1263,5 punktu i tym samym była najwyżej sklasyfikowaną uczelnią niepubliczną. Na wysokich pozycjach znalazły się też Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy i  Wyższa Szkoła Wychowania Fizycznego i Turystyki w Białymstoku, które w tej kolejności zajęły podium w klasyfikacji tej grupy uczelni. W AMP sklasyfikowano aż 50 tego typu szkół wyższych. To znakomity wynik. Sądzę, że uczelnie niepubliczne, które zdecydowały się na wystawienie swoich drużyn sportowych w AMP, dały w ten sposób dowód, że traktują swoją misję inaczej niż tylko jako biznes. Oprócz tych znanych uczelni, jak ALK, SWPS, Łazarski czy Vistula, znalazło się w tym gronie wiele innych. Może to wskazówka dla ministerstwa (nie tylko tego od sportu)?

Piotr Kieraciński

Dyskusja (0 komentarzy)