Aktualności
Życie akademickie
29 Listopada
Źródło: www.uwm.edu.pl
Opublikowano: 2018-11-29

UWM partnerem Uniwersytetu Technicznego Liaoning

Dwudziestu studentów z Chin od przyszłego roku akademickiego rozpocznie studia na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. To pierwszy efekt porozumienia o współpracy, które podpisał prof. Ryszard Górecki, rektor UWM, i Xing Baojun, rektor Uniwersytetu Technicznego Liaoning w Chinach (LNTU).

List intencyjny w sprawie nawiązania współpracy obejmuje: wymianę pracowników i studentów, podejmowanie wspólnych badań i publikacji, udział w seminariach i spotkaniach naukowych, wymianę materiałów naukowych i publikacji, tworzenie krótkoterminowych programów naukowych i wspólne działania badawcze. Porozumienie to ze strony UWM będzie realizować Wydział Geodezji Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa. Chińczycy chcą współpracę nawiązać jak najszybciej i gotowi są ponieść koszty kształcenia 20 swoich studentów na kierunku geodezja i geoinformatyka w języku angielskim na studiach magisterskich już od roku akademickiego 2019/20. Rektor Xing Baojun zdradził, że jego współpracownicy szukali uczelni mającej profil badawczy podobny do LNTU. Poziom badań prowadzonych na olsztyńskiej geodezji uznali za wysoki.

– Ich geodezja w rankingach znajduje się na 5. miejscu w Chinach na 80 uczelni, które ją prowadzą. Nasza – na 4. w Polsce – wyjaśnia dr hab. Paweł Wielgosz, dziekan WGIPiB. – Poza tym Chińczyków bardzo interesuje nawigacja satelitarna, która na WGIPiB jest bardzo mocna – dodaje.

Uniwersytet Techniczny Liaoning (LNTU) powstał w 1949 roku. Znajduje się w ponad 700-tysięcznym mieście Fuxin w północno-wschodnich Chinach, w prowincji Liaoning. LNTU został uznany przez Radę Państwa Chin za jeden z 88 najważniejszych (kluczowych) uniwersytetów i otrzymał uprawnienia do przyjmowania studentów zagranicznych (jako jedna z 200 uczelni krajowych) oraz przyznawania stopni inżynierskich oraz tytułów magisterskich i doktorskich. Uniwersytet ma 18 wydziałów, m.in.: Inżynierii Zasobów i Środowiska, Inżynierii Mechanicznej, Geodezji i Kartografia, Administracji Biznesowej, Architektury, Oprogramowania, Zawodowy, Nauk. Na LNTU pracuje 200 profesorów, 400 profesorów nadzwyczajnych, 400 starszych wykładowców i 200 doktorów lub doktorantów podejmujących studia doktoranckie. Obecnie oferuje 68 programów studiów licencjackich i wyższych. Studiuje na nim ok. 25 tys. studentów. LNTU dysponuje własnym kampusem w cichej i pięknej okolicy.

Źródło: UWM

 

Dyskusja (0 komentarzy)