Aktualności
Życie akademickie
15 Marca
Opublikowano: 2019-03-15

VIII Tydzień Irlandzki na US

Wydział Filologiczny i Instytut Anglistyki US po raz ósmy zapraszają na obchody Tygodnia Irlandzkiego From St. David’s to St. Patrick’s, który jest dorocznym świętem języka irlandzkiego.

Dzięki kierowniczce Zakładu Języków i Kultur Celtyckich, dr hab. Sabine Asmus, prof. US, Instytut Anglistyki od 8 lat włącza się w międzynarodowe obchody Tygodnia Irlandzkiego (po irlandzku Seachtain na Gaeilge), organizując serię wydarzeń, tj. warsztaty taneczne i językowe, pokazy filmowe, koncerty, konkursy recytatorskie, wystawy, wykłady specjalistów z dziedziny studiów celtyckich z Polski i zagranicy oraz wiele innych.

W 2017 roku, podczas obchodów V Tygodnia Irlandzkiego na US, obecny był ówczesny ambasador Irlandii w Polsce Gerard Keown. Poprzez swoje działania Zakład Języków i Kultur Celtyckich stara się promować szeroko pojętą kulturę irlandzką, zarówno wśród społeczności akademickiej, jak i osób niezwiązanych z uczelnią oraz zwracać uwagę na problemy języków mniejszościowych.

W tegorocznym programie znalazły się między innymi céilí – zabawa taneczna i warsztaty dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, na których dowiedzą się jak przywitać się po irlandzku, posłuchają dźwięków współczesnej irlandzkojęzycznej muzyki czy spróbują swoich sił w tańcu irlandzkim.

VIII Tydzień Irlandzki na Uniwersytecie Szczecińskim odbędzie się w terminie 18-20 marca.

Karolina Płotnicka-Błach

Program

Dyskusja (0 komentarzy)