Aktualności
Życie akademickie
11 Maja
Fot. Maciej Talar, KSAF AGH
Opublikowano: 2020-05-11

W AGH powstało ponad 20 tys. przyłbic medycznych

Ponad 20 tys. zmontowanych przyłbic dla 207 instytucji – takim wynikiem kończy się akcja „Przyłbica dla Medyka AGH” w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Studenci i pracownicy uczelni przez blisko dwa miesiące produkowali i składali sprzęt ochronny dla służby zdrowia, straży, policji i służb miejskich. 

Sukces produkcji przyłbic był możliwy dzięki pracy wolontariuszy. W inicjatywę włączyło się ponad 100 studentów oraz ich opiekunów – pracowników uczelni. Druk i montaż sprzętu odbywały się w trybie zmiennym, przy zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa.

W ramach produkcji przyłbic na terenie AGH zostały uruchomione 43 drukarki 3D. Warto dodać, że ponad 100 osób prywatnych dołączyło do akcji „Przyłbica w koronie”. Dzięki zaangażowaniu dodatkowych osób i blisko trzydziestu firm udało się pozyskać elementy niezbędne do montażu i osiągnąć tak imponujący wynik.

Przyłbice, które powstały w AGH, trafiły do ponad 200 różnych instytucji w 72 miastach południowej Polski, m.in. do Tarnowa, Nowego Sącza, Jasła, Staszowa, Skarżyska Kamiennej, Raciborza, Katowic, Gliwic, Bielska Białej, Zakopanego czy Krynicy. W samym Krakowie ośrodki otrzymały 13 778 przyłbic, z czego najwięcej trafiło do Szpitala Uniwersyteckiego (ok. 2400 sztuk) czy do Szpitala Specjalistycznego im. Rydygiera (1275 sztuk). Zaopatrzono także między innymi Centrum Krwiodawstwa, Centrum Onkologii, Domy Pomocy Społecznej, Polski Czerwony Krzyż, Caritas, przychodnie rejonowe, pogotowia, sanepidy czy ochotnicze straże pożarne.

Jednocześnie grupa z AGH drukuje adaptery do masek pełnotwarzowych. Dzięki tym dodatkowym elementom maski mogą być wyposażone w filtry antywirusowe i służyć jako wysoce skuteczny sprzęt ochronny dla personelu medycznego. Krakowskie pogotowie otrzyma łącznie 250 tego rodzaju masek.

Akcję „Przyłbica dla Medyka AGH” wciąż można wspomóc w ramach internetowej zbiórki. Zgromadzone fundusze przeznaczane są m.in. na materiał do drukarek 3D oraz niezbędne do pracy środki bezpieczeństwa. Więcej informacji można znaleźć się na stronie zbiórki: https://zrzutka.pl/e587rk.

źródło: AGH

 

Dyskusja (0 komentarzy)