Aktualności
Życie akademickie
25 Maja
Fot. Krzysztof Krzempek
Opublikowano: 2022-05-25

W Gdańsku świętują rocznicę urodzin Fahrenheita

Na ulice stolicy Trójmiasta wyjechał specjalny tramwaj, który przez najbliższy rok będzie promować ideę integracji trzech gdańskich uczelni. To jeden z elementów obchodów Dnia Fahrenheita.

Przed 336 laty w Gdańsku urodził się Daniel Gabriel Fahrenheit – fizyk i inżynier, wynalazca m.in. termometru rtęciowego, twórca znanej na całym świecie skali pomiaru temperatury. To właśnie on patronuje także idei integracji Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Politechniki Gdańskiej i Uniwersytetu Gdańskiego. Utworzenie Uczelni Fahrenheita jest nawiązaniem do kilkusetletnich tradycji naukowych w Gdańsku, które współtworzą i kontynuują miejscowe uczelnie.

Od wielu lat staramy się podtrzymywać pamięć o tym znakomitym uczonym. W Gdańsku znajdziemy wiele akcentów przypominających postać Daniela Fahrenheita. Jest to m.in. termometr stojący przy ul. Długi Targ czy tablica w miejscu jego urodzenia, przy ul. Ogarnej. Jest również tramwaj jego imienia oraz sztuka wystawiana w Teatrze Miniatura. Cieszymy się także, że Uczelnie Fahrenheita, czyli związek trzech największych gdańskich uczelni, wybrał właśnie jego jako swojego patrona – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Z okazji rocznicy urodzin patrona zorganizowano obchody Dnia Fahrenheita, nowego święta nauki w mieście. We wtorek, 24 maja, na gdańskie tory wyruszył specjalnie oklejony tramwaj, który przez najbliższy rok będzie promować ideę integracji. W niedzielę, 29 maja, na Górze Gradowej odbędzie się Piknik Nauki Fahrenheita, podczas którego uczestnicy zostaną zaproszeni do wspólnego odkrywania nauki poprzez zabawę. Z kolei przyznawane od 2005 roku Stypendium Naukowe im. Daniela Fahrenheita, ufundowane przez prezydenta Gdańska, czekają zmiany.

To program umożliwiający zdolnym, gdańskim absolwentom szkól średnich wyjazd na uczelnie zagraniczne. Na program stypendialny wydaliśmy dotychczas ponad 15,5 mln zł, a kwota ta pozwoliła na przyznanie aż 436 stypendiów dla 150 osób. Dzisiaj jednak myślimy o Gdańsku jako miejscu, które powinno przyciągać studentów, zamiast wysyłać ich do innych krajów. Dlatego od przyszłego roku chcemy nieco zmienić formułę – podkreśla Aleksandra Dulkiewicz.

Zmiany zakładają przyznanie jednego stypendium naukowego dla wybitnie uzdolnionej osoby na rozpoczęcie studiów zagranicznych o wartości od 3 do 6 tys. zł miesięcznie, przyznanie lokali mieszkalnych i stypendiów naukowych o wartości do 6,5 tys. zł miesięcznie dla trzech doktorantów z zagranicy, którzy będą kontynuować naukę w Gdańsku, oraz przyznanie co najmniej dziesięciu jednorazowych stypendiów naukowych za szczególną działalność na rzecz Gdańska, które wyniosą od 10 do 20 tys. zł.

Związek Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita (obecnie: Uczelnie Fahrenheita) został powołany jesienią 2020 r. na wspólny wniosek rektorów Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Politechniki Gdańskiej oraz Uniwersytetu Gdańskiego. Jego najważniejszym zadaniem jest promowanie wizerunku Gdańska jako silnego ośrodka akademickiego, a także jak najlepsze wykorzystanie zasobów i potencjału trzech uczelni, które go tworzą, m.in. poprzez prowadzenie wspólnych badań naukowych i prac rozwojowych, wspólnej polityki promocyjnej oraz rankingowej w Polsce i na arenie międzynarodowej, a także reprezentowanie wspólnych interesów uczelni wobec administracji państwowej, samorządowej oraz inicjatyw ustawodawczych. Dzięki ewentualnej, przyszłej federalizacji uczelni, Gdańsk stałby się jednym z najsilniejszych ośrodków akademickich w tej części Europy.

MK, źródło: PG

 

Dyskusja (0 komentarzy)