Z udziałem prof. Marii Mrówczyńskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, odbyło się uroczyste otwarcie Świętokrzyskiego Kampusu Laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar w Kielcach. Nowo powstały ośrodek badawczo-rozwojowy to znaczące wzmocnienie polskiej metrologii.
Budowa kampusu rozpoczęła się blisko trzy lata temu. Istotą projektu było uzupełnienie potencjału laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar i Politechniki Świętokrzyskiej. Otwarte w poniedziałek nowoczesne centrum badawcze będzie koncentrować się na takich dziedzinach, jak akustyka, drgania, czas i częstotliwość, długość, masa, termometria oraz metrologia interdyscyplinarna. Ośrodek zapewni wsparcie dla przemysłu, oferując dostęp do zaawansowanej infrastruktury pomiarowej, która umożliwi prowadzenie badań na najwyższym światowym poziomie. Dzięki precyzyjnym pomiarom, które będą dostępne dla różnych sektorów gospodarki, kampus będzie kluczowym elementem rozwoju nowoczesnych technologii w Polsce.
Na kielecki kampus składa się osiem budynków, z czego w sześciu znajdują się nowoczesne laboratoria: akustyki, czasu i częstotliwości, masy, długości, termometrii oraz informatyki metrologicznej. W obiekcie powstały m.in. dwie specjalistyczne komory akustyczne, gdzie badane będą m.in. mikrofony, głośniki, a także sprzęt bhp do ochrony przed hałasem. Dzięki zaawansowanym rozwiązaniom inżynieryjnym możliwe będzie osiągnięcie maksymalnej precyzji realizowanych pomiarów.
Jednym z najbardziej unikalnych elementów kampusu jest tunel o długości ponad 70 metrów, w którym planowane są testy prędkości, z jaką poruszają się m.in. drony. Laboratorium czasu i częstotliwości z kolei będzie odgrywać kluczową rolę w utrzymaniu precyzyjnego systemu dystrybucji czasu w Polsce, co ma szczególne znaczenie dla takich sektorów, jak energetyka, telekomunikacja, bankowość czy systemy IT.
W sumie w laboratoriach będzie na początku funkcjonowało około 30 skonsolidowanych stanowisk pomiarowych, odpowiadających na potrzeby wynikające z najnowszych trendów światowych, zaspokajających jednocześnie potrzeby przedsiębiorstw, jak i jednostek badawczych z regionu, kraju i z zagranicy. Stanowiska wpiszą się w inteligentne specjalizacje, w szczególności z zakresu: nanometrologii w odniesieniu do pomiarów wielkości geometrycznych (branża metalowo-odlewnicza), systemów nawigacji satelitarnej (branża technologii informacyjno-komunikacyjnych), technologii optycznych oraz akustyki.
Ośrodek powstał we współpracy z Politechniką Świętokrzyską. Ma wzmocnić nie tylko pozycję regionu świętokrzyskiego, ale także przyczynić się do rozwoju polskiej nauki i gospodarki. Koszt całej inwestycji to ponad 240 milionów złotych.
New Trends in Metrology 2024
Wizyta w Świętokrzyskim Kampusie Laboratoryjnym GUM będzie jednym z punktów programu Międzynarodowej Konferencji Metrologicznej „New Trends in Metrology 2024”, która 16 września rozpoczyna się w Kielcach. Jej organizatorem jest Polska Unia Metrologiczna, a partnerami wspomagającymi Politechnika Lubelska i Główny Urząd Miar. Do Kielc przyjedzie blisko 140 specjalistów metrologii m.in. z Polski, Włoch, Słowacji, Chorwacji, Czech i Ukrainy. W programie przewidziano specjalistyczne sesje tematyczne, w tym także plakatową.
Tematyka konferencji obejmuje najważniejsze obszary współczesnej metrologii, m.in. wzorce jednostek miar, szacowanie niepewności pomiarowej, ocenę dokładności pomiaru, metrologię prawną, pomiary w medycynie, nowe kierunki w metrologii, technologie cyfrowe w pomiarach. Ponadto będzie mowa o przetwarzaniu dużych zbiorów danych (Big Data), co umożliwia bardziej precyzyjne i dokładne pomiary oraz efektywne wykorzystanie ich wyników. Nie zabraknie zagadnień z zakresu technologii laserowych czy tomografii komputerowej w pomiarach, które oferują niespotykaną dotąd precyzję i szybkość, co jest kluczowe w wielu branżach, od medycyny po inżynierię.
Uczestnicy dokonają również oceny wpływu metrologii na gospodarkę oraz przedyskutują tematy związane z systemami pomiarowymi i transmisją danych. Będą rozmawiać o metrologii optycznej i fonicznej, a także poświęcą uwagę pomiarom geodezyjnym i budowlanym. Poruszone zostaną też zagadnienia z zakresu pomiaru czasu i częstotliwości oraz pomiarów radiometrycznych.
Wydarzenie uświetnią wystąpienia znakomitych prelegentów z zagranicy. Jako keynote speakerzy prelekcje wygłoszą: Miruna Dobre (kierownik badań oraz kierownik Laboratorium Termometrii w belgijskim Krajowym Instytucie Metrologii), prof. Luca de Vito (Uniwersytet Sannio w Benevento, Włochy), dr hab. inż. Zbigniew Humienny (Politechnika Warszawska), dr Piotr Sobecki (kierownik Laboratorium Stosowanej Sztucznej Inteligencji oraz Centrum Innowacji dla Medycyny Cyfrowej w Ośrodku Przetwarzania Informacji), dr Aime Lay Ekuakille (Uniwersytet w Salento, Włochy), prof. Beata Godlewska-Żyłkiewicz (kierownik Katedry Chemii Analitycznej i Nieorganicznej na Wydziale Chemii Uniwersytetu w Białymstoku), Harald W. Scholz (SMARTEN).
Szczegółowe informacje, w tym program, na stronie internetowej wydarzenia. Patronat medialny nad konferencją sprawuje „Forum Akademickie”.
AST