Sześć uczelni znalazło się w gronie sygnatariuszy deklaracji o współpracy w celu utworzenia Klastra Metrologicznego. Wydarzenie miało miejsce podczas targów CONTROL STOM w Kielcach.
W środę, 6 kwietnia, w trakcie odbywającego się w Kielcach Kongresu „Metrologia – szansa i wyzwanie przyszłości”, 32 podmioty podpisały deklarację o współpracy w celu utworzenia Klastra Metrologicznego. Będzie on adresowany głównie do przedsiębiorców, ale w jego działalność zaangażują się też organizacje pozarządowe i instytucje naukowe. Wśród sygnatariuszy deklaracji są: Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Politechnika Opolska, Politechnika Poznańska, Politechnika Świętokrzyska, Politechnika Warszawska, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach i Główny Urząd Miar.
Zgodnie z zamierzeniami pomysłodawców, celem Klastra jest aktywność na rzecz szeroko pojętej innowacyjności, tworzenie nowoczesnych rozwiązań w sektorze metrologii i wyznaczanie nowych trendów metrologicznych, które będą służyły polskiej gospodarce.
Dziś zrobiliśmy kolejny krok w stronę rozwoju polskiej metrologii. To może być koło zamachowe dla rozwoju przemysłu, ale również dla nauk ścisłych, przyrodniczych i medycznych. Obecnie nie ma dyscypliny, w której metrologia nie miałaby znaczenia – podkreślił prof. Zbigniew Koruba, rektor Politechniki Świętokrzyskiej.
Na uczelni powstanie wkrótce nowy kierunek, na którym będą kształcić się przyszli metrolodzy. Studenci i absolwenci będą mogli odbywać staże i praktyki organizowane przez Główny Urząd Miar oraz realizować prace dyplomowe i naukowe pod okiem naukowców instytutu.
Metrologia stanowi podstawę rozwoju gospodarczego każdego kraju. Cieszy mnie, że puls metrologiczny będzie bił w Kielcach – mówił prof. Jacek Semaniak, prezes GUM, nawiązując do powstającego właśnie w stolicy województwa świętokrzyskiego Kampusu Laboratoryjnego GUM. Jego budowa ma się zakończyć w przyszłym roku.
Na uroczystość podpisania deklaracji w sprawie utworzenia Klastra Metrologicznego licznie przybyli przedsiębiorcy, przedstawiciele organizacji biznesowych, uczelni, instytucji naukowych, a także administracji rządowej i władz samorządowych. Uczestnicy mówili o synergii przemysłu i nauki jako szansie dla rozwoju gospodarki. Wskazywali również na wagę podejmowanych działań dla tak aktualnych obecnie potrzeb wzmocnienia obronności.
Druga część Kongresu obejmowała wykłady na znaczące tematy dotyczące metrologii. Zaprezentowana została również oferta Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w zakresie wsparcia dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Na zakończenie spotkania odbyła się debata pt. „Kapitał społeczny i nowoczesna aparatura w kreowaniu innowacji metrologicznych”.
MK, źródło: GUM