Aktualności
Życie akademickie
10 Listopada
Źródło: www.agh.edu.pl
Opublikowano: 2021-11-10

W Krakowie powstaje Studenckie Centrum Konstrukcyjne

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie rozpoczyna budowę Studenckiego Centrum Konstrukcyjnego. Nowy obiekt będzie miejscem realizacji innowacyjnych przedsięwzięć od fazy projektowej do prototypów.

Inwestycję zrealizuje Mostostal Warszawa. Wartość kontraktu to blisko 14 mln zł. Studenci będą w nowym budynku doskonalić dotychczasowe projekty, jak np. łodzie i samoloty solarne, rakiety, łaziki czy pojazdy autonomiczne, a także kreować nowe.

Obiekt powstaje z myślą o naszych prężnie działających Studenckich Kołach Naukowych. Pamiętajmy, że w AGH działa ponad 100 kół. Każde z nich potrzebuje przestrzeni do twórczego działania. W Centrum Konstrukcyjnym studenci będą mogli rozwijać projekty w interdyscyplinarnych zespołach i w praktyce sprawdzać wiedzę nabytą w trakcie studiów – zapowiada prof. Jerzy Lis, rektor AGH.

Projekt zakłada podział na sekcję projektową i konstrukcyjną, które zostaną rozmieszczone na dwóch kondygnacjach budynku. Powierzchnia użytkowa wyniesie 1322 metrów kwadratowych. Sekcja projektowa przeznaczona będzie dla kół naukowych z całej uczelni. Studenci będą mogli pracować merytorycznie nad prowadzonymi przez siebie projektami. Druga sekcja o charakterze konstrukcyjnym wyposażona zostanie w niezbędny sprzęt pozwalający na realizację projektów w formie twórczej, a więc z użyciem tokarek, frezarek, spawarek czy drukarek.

Jest dla nas bardzo ważne, aby kolejne projekty studenckie powstawały w komfortowych warunkach, w miejscu, które będzie doskonale wyposażone, w którym studenci będą mogli pod jednym dachem swoje pomysły weryfikować i konsultować. Studenckie Centrum Konstrukcyjne ma służyć ulepszaniu dotychczasowych projektów, ale także liczymy, że w tym miejscu zrodzą się nowe, przełomowe konstrukcje z obszaru np. inżynierii kosmicznej – podkreśla prof. Rafał Dańko, prorektor ds. studenckich AGH.

SCK zlokalizowane będzie w Miasteczku Studenckim, w bliskim sąsiedztwie Klubu STUDIO i Klubu Kotłownia. Umożliwi to pracę w nim o dowolnej porze. Nowy obiekt zostanie oddany do użytku na przełomie 2022 i 2023 roku.

źródło: AGH

Koła naukowe AGH

 

Dyskusja (0 komentarzy)