Aktualności
Życie akademickie
04 Września
Źródło: www.kul.pl
Opublikowano: 2023-09-04

W Lublinie start ogólnopolskiego Salonu Maturzystów 2023

We wtorek 5 września na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II zainaugurowana zostanie ogólnopolska kampania informacyjno-edukacyjna Salon Maturzystów Perspektywy 2023. Adresowana jest do uczniów ostatnich klas szkół średnich i ma im pomóc w przygotowaniu się do matury oraz właściwym wyborze studiów.

W roku szkolnym 2023/24 w najstarszych klasach liceów i techników uczyć się będzie ponad 200 tysięcy osób. Ponad połowa z nich, jak wynika z doświadczeń z poprzednich lat, odwiedzi jeden z 14 regionalnych salonów organizowanych w głównych ośrodkach akademickich kraju. Tegoroczna kampania organizowana jest przez Fundację Edukacyjną Perspektywy już po raz siedemnasty.

To wydarzenie, podczas którego „matura spotyka się ze studiami” – mówi Waldemar Siwiński, założyciel Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, inicjator Salonu. – Termin jest optymalny, bo do końca września, zgodnie z prawem oświatowym, maturzyści składają oświadczenie, jakie przedmioty chcą zdawać na maturze w wymiarze rozszerzonym. Salon, w którego przygotowaniu uczestniczą OKE, CKE, kuratoria oświaty, KRASP, uczelnie i władze samorządowe, dostarcza wiedzy umożliwiającej uczniom wybór tych przedmiotów.

Organizując Salon, Perspektywy uznały, że w wyborze ścieżki kształcenia nie można zdawać się na przypadek. Aby przebrnąć egzaminy maturalne i wybrać swoją edukacyjną przyszłość potrzebne są sprawdzone informacje. Dlatego program każdego salonu obejmuje:

  • wykłady ekspertów okręgowych komisji egzaminacyjnych na temat egzaminów maturalnych z języka polskiego, matematyki, języków obcych, WOS-u, chemii, geografii i innych (w Lublinie wykładowcami będą eksperci właściwej regionalnie OKE w Krakowie);
  • wykłady nauczycieli egzaminatorów, aktywnych w mediach społecznościowych i na Youtubie (w Lublinie będzie to Izabela Kasperek, która prowadzi kanał „Wiedza z Wami”);
  • prezentacje oferty edukacyjnej uczelni akademickich miasta, w którym odbywa się salon
  • spotkania z przedstawicielami uczelni z innych miast Polski.

Trwa już rejestracja na spotkania z ekspertami na salonach, które odbędą się jako pierwsze – poprzez stronę: www.salonmaturzystow.pl. Podczas Salonu każdy zarejestrowany uczestnik odbierze nieodpłatnie (lub uzyska kod do e-booka) topową od 30 lat publikację Perspektyw, czyli „Informator dla Maturzystów 2024”. Można w nim znaleźć nie tylko niezbędne informacje o „nowej” maturze (czyli egzaminach w formule 2023 – harmonogram, porady związane z najważniejszymi przedmiotami maturalnymi itp.), ale też Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2023 i Ranking Kierunków Studiów (74 najpopularniejsze kierunki!) oraz informacje o szczegółowych zasadach przyjęć na wszystkie uczelnie w Polsce na rok akademicki 2024/2025!

Lubelski Salon Maturzystów Perspektywy 2023 odbywać się będzie 5-6 września, w godz. 9:00 – 15:00 w Kolegium Jana Pawła II KUL. Wstęp wolny.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)