Prawie 700 przedstawicieli środowiska akademickiego z całego świata, w tym 30 z Polski, spodziewanych jest w maju w hiszpańskiej Walencji podczas V Międzynarodowego Spotkania Rektorów Universia. Wydarzenie będzie przebiegać pod hasłem „Uniwersytet a społeczeństwo”.
Spotkanie, którego gospodarzem jest Grupa Santander oraz Ana Botín (przewodnicząca Universii), zostało ogłoszone 23 marca. Uczestnicy z 14 krajów będą rozmawiać na trzy zasadnicze tematy: kształcenie ustawiczne; promowanie przedsiębiorczości i innowacyjności; sieci i współpraca między uczelniami. Na koniec opublikowana zostanie „Deklaracja z Walencji”, która wyznaczy kierunki działań zmierzających do wypracowania wartościowych propozycji wspierających bardziej zrównoważony rozwój społeczny i gospodarczy poprzez szkolenia, badania i innowacje.
Aby pokonać globalne wyzwania, społeczeństwo musi opierać się na instytucjach akademickich, rządach i przedsiębiorstwach. Walencja oferuje przestrzeń do debaty i refleksji nad tym, w jaki sposób uczelnie wyższe mogą pomagać społeczeństwu w rozwoju poprzez nauczanie i badania. W ciągu trzech dni setki przedstawicieli środowiska akademickiego reprezentujących ponad 14 milionów studentów z całego świata będą rozmawiać o tym, w jaki sposób uczelnie mogą stawać się lepsze i pomagać społeczeństwu w dalszym rozwoju – wyjaśnia Matías Rodríguez Inciarte, przewodniczący Santander Universidades.
V Międzynarodowe Spotkanie Rektorów Universia będzie przebiegać pod hasłem „Uniwersytet a społeczeństwo”. Na liście gości, oprócz rektorów i przedstawicieli świata akademickiego, są także osobistości ze świata polityki i biznesu, m.in. Ignacio Cirac – hiszpański fizyk i laureat nagrody Księcia Asturii oraz Larry Summers – ekonomista, rektor i były sekretarz skarbu USA. Polskę reprezentować będą rektorzy i prorektorzy 30 uczelni.
Poprzednie edycje programu Universia odbywały się w Salamance (2018), Río de Janeiro (2014), Guadalajarze (2010) oraz Sewilli (2005). Organizator spotkania, Banco Santander, wspiera zrównoważony rozwój nakierowany na eliminację wykluczenia społecznego. Od początku swojej działalności bank przeznaczył na ten cel ponad 2,2 mld euro, współpracując z prawie 1300 uniwersytetami i instytucjami z 25 krajów i udzielając wsparcia ponad milionowi studentów, specjalistów, projektów biznesowych i MŚP.
MK, źródło: Santander Bank Polska