Aktualności
Życie akademickie
24 Maja
Opublikowano: 2023-05-24

W niedzielę w Gdańsku Piknik Nauki Fahrenheita

Nauka z klimatem – pod takim hasłem przebiegać będzie tegoroczny Piknik Nauki Fahrenheita. Zaplanowano pokazy, warsztaty edukacyjne, grę terenową, stand-up, spektakl będący połączeniem teatru z laboratorium chemicznym, a także debatę o zrównoważonym rozwoju. Wydarzenie już w tę niedzielę na Górze Gradowej.

Wiele atrakcji będzie się odwoływać do Celów Zrównoważonego Rozwoju, czyli planu działania, na którzy przystały kraje członkowskie ONZ. Wszystko po to, aby wspólnie dokonać przemian i przeobrażeń świata, w którym potrzeby obecnego pokolenia będą zaspokojone w sposób zrównoważony, z szacunkiem dla środowiska oraz z uwzględnieniem potrzeb przyszłych pokoleń.

Po raz drugi na Górze Gradowej odbędzie się Piknik Nauki Fahrenheita. Hevelianum połączyło siły z Uczelniami Fahrenheita i wspólnie stworzyliśmy program, który każdemu uczestnikowi da możliwość zaangażowania się w naukę na rzecz ochrony naszej planety, dobrze się przy tym bawiąc. Zapraszamy także do eksperymentowania na naszych wystawach – zachęca Paweł Golak, dyrektor Hevelianum.

W lekkiej, piknikowej atmosferze, będzie mowa o rzeczach ważnych i bardzo pożytecznych, mających wpływ zarówno na środowisko, jak i dobrostan samego człowieka.

Przygotowaliśmy wiele atrakcji, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Będziemy przeprowadzać eksperymenty i quizy z nagrodami, tworzyć modele mózgu i domowe kosmetyki, ale też zapraszać na bezpłatne badania profilaktyczne, USG czy naukę techniki samobadania piersi przy pomocy fantomów. Nie zabraknie pokazów science show, a nawet pokazu mody zero waste – opowiada prof. Adriana Zaleska-Medynska, dyrektorka Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita. – Piknik Nauki Fahrenheita to dla nas nie tylko ważne wydarzenie, ale też jedna z niewielu okazji do przybliżenia naukowych zagadnień, inspirowania, nawiązania interakcji i wspólnej zabawy z mieszkańcami Trójmiasta.

Jednym z głównych punktów na piknikowej mapie będzie Scena naukowa, na której planowany jest nieprzerwany ciąg atrakcji. Wśród nich m.in. występ mistrzyń aerobiku sportowego, naukowy stand up, czyli ilu fizyków mieści się na główce szpilki, pokazy naukowe „The best of Hevelianum” i „1013 hPa – opowieść o powietrzu”.

Innym ważnym punktem na mapie Pikniku będzie Miasteczko naukowe, a w nim ponad 45 namiotów z pokazami, warsztatami i eksperymentami z zakresu medycyny, nauk ścisłych czy ekologii. Dowiedzieć się będzie można m.in. jak zostać obrońcą środowiska, jak stworzyć mózg z rzeczy niepotrzebnych, czy co można zrobić ze zużytymi oponami. Zaplanowano pokazy recyklingu i świata pod mikroskopem, a także astronomiczne show. Zobaczyć będzie można, jak powstają leki i jak zrobić elastyczną piankę poliuretanową w kolorach tęczy. Miasteczko, podobnie jak pozostałe atrakcje, będzie dostępne dla odwiedzających w godzinach trwania pikniku, czyli od 11:00 do 16:00.

W programie także Strefa eduzabawy, gra terenowa „Harpuś”, spektakl łączący teatr z laboratorium chemicznym, a także debata, której uczestnicy odpowiedzą na pytanie, czy ambitne cele zrównoważonego rozwoju są do pogodzenia z naszymi potrzebami? Szczegółowy program na stronie internetowej wydarzenia.

Pierwszy Piknik Naukowy przygotowany przez Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnikę Gdańską, Uniwersytet Gdański i Hevelianum odbył się na Górze Gradowej przed rokiem. Z atrakcji  skorzystało wtedy ponad 3 tys. odwiedzających.

MK, źródło: FarU

Dyskusja (0 komentarzy)