Aktualności
Życie akademickie
03 Listopada
Opublikowano: 2020-11-03

W piątek rozpoczynają się „Bakcynalia”

Już w najbliższy piątek, 6 listopada, w Lublinie rozpoczyna się Festiwal Piosenki Studenckiej i Turystycznej „Bakcynalia”. W tym roku, wyjątkowo, koncerty odbędą się online.

„Bakcynalia”, czyli Ogólnopolski Festiwal Piosenki Studenckiej i Turystycznej, odbywa się w Chatce Żaka od 1972 roku. Jego nazwa została wymyślona między innymi przez turystów z ówczesnej Akademii Medycznej – stąd dawna nazwa Epidemia Piosenki Turystycznej Bakcynalia. Festiwal przez lata był oazą studenckiej wolności i niezależności. Związani są z nim tacy muzycy, jak: Olek Grotowski, Andrzej Garczarek, Jan Kondrak, lubelska grupa Szantymen czy EKT Gdynia. „Bakcynalia” to jedna z ważniejszych imprez na mapie festiwali krainy łagodności. Odbywa się zawsze późną jesienią, kiedy turyści zejdą już ze szlaków i przy muzyce wspominają wakacyjne wędrówki.

Tegoroczna, 34. edycja wydarzenia, rozpocznie się w piątek 6 listopada o godzinie 19:00 koncertem „Bakcynalia i okolice”. Wystąpią dwa zespoły: „Grzane Wino” – laureat festiwalowego konkursu z 2019 roku oraz „Pod Strzechą”, który po latach przerwy wraca na scenę z recitalem osadzonym w klimacie piosenki studenckiej, harcerskiej, poetyckiej i autorskiej.

Z kolei w sobotę 7 listopada o godzinie 18:00 wystartuje Koncert Finałowy. Wystąpią podczas niego: Piotr Bakal, promujący utwory z nowej autorskiej płyty „Było co było”; zespół U Studni – stworzony przez muzyków związanych przed laty ze Starym Dobrym Małżeństwem oraz grupa Mikroklimat, której specjalnością jest piosenka pozytywna. Koncerty poprowadzi związany od lat z festiwalem Rafał Tomczyk – gitarzysta, kompozytor i pedagog. Podczas Koncertu Finałowego poznamy również laureatów festiwalowego konkursu, których wyłoni jury w składzie: Piotr Bakal i Jerzy Krużel. Tegoroczny konkurs miał formę online i ocenie zostały poddane nagrania przesłane przez muzyków.

Również całe „Bakcynalia” odbędą się w formule zdalnej. W koncertach można uczestniczyć poprzez transmisję na Facebooku Chatki Żaka. Więcej na stronie: www.bakcynalia.art.pl i na https://www.facebook.com/bakcynalia.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)