Wykład otwarty dr. Krzysztofa Chylińskiego, współtwórcy technologii edycji genów CRISPR-Cas9, odbędzie się w najbliższy piątek w Krakowie. Badacz jest jednym z bohaterów książki „Kod życia. Jennifer Doudna, edycja genów i przyszłość ludzkości”, która miała swoją polską premierę w ubiegłym tygodniu.
Dr Krzysztof Chyliński jest biologiem molekularnym, studia doktoranckie odbył na Uniwersyteckie Wiedeńskim, w laboratorium Emmanuelle Charpentier i Renée Schroeder w Max F. Perutz Laboratories, gdzie począwszy od 2008 r. zajmował się białkami wiążącymi RNA u Streptococcus pyogenes. Wkrótce skupił się na CRISPR-Cas typu II, który jest bakteryjnym narzędziem immunologicznym. CRISPR-Cas9 stał się ostatecznie tematem jego doktoratu.
Prowadzone ze współpracownikami z laboratorium badania nad mechanizmami molekularnymi oraz zróżnicowaniem i ewolucją CRISPR typu II zaowocowały publikacjami m.in. w Nature i Science. Mechanizmy te zaczęły także przyciągać uwagę innych badaczy, po tym jak Chyliński wraz ze współpracownikami zaproponował i opisał sposoby użycia CRISPR typu II jako narzędzi do edycji genomu (obecnie znanych jako CRISPR/Cas9). Od 2014 r. kontynuował badania nad CRISPR/Cas9 wraz z Peggy Stolt-Bergner, wspólnie stworzyli CRISPR-Lab. Odkrycia dr Chylińskiego przyczyniły się do otrzymania w 2020 roku Nagrody Nobla w dziedzinie chemii przez Jennifer Doudnę oraz Emmanuelle Charpentier.
Dr Krzysztof Chyliński jest jednym z bohaterów książki Waltera Isaacsona pt. „The Code Breaker: Jennifer Doudna, Gene Editing, and the Future of the Human Race” („Kod życia. Jennifer Doudna, edycja genów i przyszłość ludzkości”), do której konsultacji naukowej (w wersji polskiej) udzielili: dr Milena Paw oraz dr Dawid Wnuk z Zakładu Biologii Komórki Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Z okazji polskiej premiery badacz wygłosi wykład otwarty pt. „Nożyce nagrodzone Noblem: edycja genomów metodą CRISPR/Cas9. Od krótkiej historii powstania, przez możliwości i ograniczenia, do aktualnych i przyszłych zastosowań”.
Wykład odbędzie się w najbliższy piątek, 23 czerwca, o godz. 12:00 w Auli P01.1 Zespołu Dydaktyczno-Bibliotecznego Uniwersytetu Jagiellońskiego przy ul. Gronostajowej 7 na Kampusie 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Po prelekcji zaplanowano spotkanie moderowane z doktorantami i studentami na temat rozwoju kariery naukowej. Organizatorem wydarzenia jest Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ.
MK
Niedojrzały emocjonalnie, zakompleksiony toksyk