Aktualności
Życie akademickie
15 Grudnia
Fot. Jacek Szabela
Opublikowano: 2022-12-15

W Politechnice Łódzkiej uruchomiono PAKT

Na Politechnice Łódzkiej otwarto pilotażową Pracownię Aktywnego Korzystania z Technologii. Będzie to miejsce organizacji warsztatów edukacyjnych dla dzieci, młodzieży i dorosłych, opartych na pracy problemowej, projektowej oraz trzech wiodących ścieżkach STEAM: robotyce, programowaniu i multimediach.

Uroczysta inauguracja działalności pierwszej tego typu pracowni w Polsce odbyła się 14 grudnia. W otwarciu uczestniczył m.in. Janusz Cieszyński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa, który mocno podkreślał ważną rolę nowoczesnej edukacji i kompetencji cyfrowych w dzisiejszym świecie.

Jako wiodąca uczelnia techniczna rozumiemy społeczną potrzebę uruchomienia pilotażowych, nowoczesnych pracowni cyfrowych, które będą doskonale uzupełniały proces edukacji akademickiej. Bardzo dobrze rozumiemy także ideę uczenia się przez całe życie, dlatego pracownia otwarta dla społeczności lokalnej wpisuje się w naszą misję. Szczególnie cieszy nas, że w tej przestrzeni edukacyjnej uczniowie – a być może nasi przyszli studenci – będą rozwijać kreatywność, innowacyjność, przedsiębiorczość, współpracę projektową z fizycznymi urządzeniami – mówił prof. Paweł Strumiłło, prorektor ds. rozwoju Politechniki Łódzkiej.

Nowa pracownia jest skierowana również do nauczycieli. Dla nich będą przeznaczone warsztaty stacjonarne, wydarzenia online, a także powstanie szereg praktycznych materiałów edukacyjnych.

Pracownia jest świetnie wyposażona. Znajdują się w niej roboty do zaprogramowania, drukarki 3D, skanery i plotery, czyli sprzęt rozwijający kompetencje cyfrowe i nie tylko. Co najważniejsze, w ramach PAKT nauczyciele dostaną know how, jak podobny sprzęt wykorzystać na swoich lekcjach – wyjaśnia dr inż. Anna Firych-Nowacka z Instytutu Mechatroniki i Systemów Informatycznych PŁ, koordynatorka projektu.

Pracownia będzie obsługiwana przez zespół edukatorów zatrudnionych do prowadzenia warsztatów, którzy mogą liczyć na pomoc nauczycieli akademickich.

Idea uruchomienia PAKT dobrze wpisuje się w potrzeby polskiej gospodarki w kontekście wyzwań XXI wieku, czyli tworzenia przestrzeni edukacyjnych, w których będzie można rozwijać kreatywność, innowacyjność, przedsiębiorczość, umiejętność współpracy oraz konkretne umiejętności techniczne, wykorzystując technologię – dodaje koordynatorka.

Z pracowni PAKT, która mieści się w budynku Zatoki Sportu, będzie mógł skorzystać każdy, po uprzednim zgłoszeniu przez stronę internetową lub zapisaniu się na miejscu. Udział w warsztatach jest bezpłatny.

Projekt PAKT jest realizowany przez konsorcjum w składzie: Centrum Projektów Polska Cyfrowa (lider), Politechnika Łódzka, Stowarzyszenie „Robisz to” oraz Stowarzyszenie „Miasta w Internecie”. W ramach działań projektowych powstają cztery Pracownie Aktywnego Korzystania z Technologii: oprócz Łodzi, także w Tarnowie, Olsztynie i Wrocławiu. Koszt adaptacji i wyposażenia pracowni w Politechnice Łódzkiej wyniósł blisko 2 mln zł.

źródło: PŁ

Dyskusja (0 komentarzy)