Aktualności
Życie akademickie
20 Września
Opublikowano: 2024-09-20

W poniedziałek „Focus on Frontier Research with the ERC”

Jakie znaczenie mają pionierskie badania w rozwiązywaniu problemów współczesnego świata? Jak zwiększyć udział polskich uczonych w grantach European Research Council? Będzie o tym mowa w poniedziałek podczas „Focus on Frontier Research with the ERC”. W wydarzeniu weźmie udział prof. Maria Leptin, przewodnicząca ERC.

Utworzona w 2007 roku Europejska Rada ds. Badań Naukowych jest elementem Programu Ramowego UE  wspierającym europejską naukę poprzez finansowanie przełomowych pomysłów badawczych. ERC składa się z niezależnej Rady Naukowej (zasiada w niej prof. Leszek Kaczmarek z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN) oraz odpowiedzialnej za wdrażanie Agencji Wykonawczej. Do tej pory oceniono już przeszło 130 tys. nadesłanych wniosków, z których ponad 16 tys. doczekało się finansowania. Prestiżowe granty ERC otrzymało już ok. 10 tys. badaczy. Do Polski dotychczas trafiło 87 grantów ERC wszystkich kategorii, w tym 48 Starting Grants, 18 Consolidator Grants, 13 Advanced Grants, 7 Proof of Concept Grants i 1 Synergy Grant.

Jakie znaczenie mają pionierskie badania w rozwiązywaniu problemów współczesnego świata i jak zwiększyć udział polskich uczonych w grantach ERC? Będzie o tym mowa podczas wydarzenia „Focus on Frontier Research with the ERC”, które odbędzie się w poniedziałek, 23 września, w warszawskim Instytucie Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej im. Macieja Nałęcza PAN (przewidziano także transmisję online). Skierowane ono jest do naukowców planujących ubieganie się o grant ERC oraz do pracowników administracyjnych wspierających badaczy w przygotowaniu wniosków i realizacji projektów.

Spotkanie rozpocznie dyskusja panelowa z udziałem: dr. hab. Andrzeja Szeptyckiego (podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego), prof. Marka Konarzewskiego (prezes PAN), prof. Marii Leptin (przewodnicząca ERC), prof. Anetty Undas (przewodnicząca Rady NCN) oraz prof. Justyna Olko (laureatka grantu ERC, Uniwersytet Warszawski). Moderatorem dyskusji będzie prof. Leszek Kaczmarek.

W drugiej części zaplanowano wykład prof. Andrzeja Jajszczyka, byłego wiceprzewodniczącego ERC, po którym odbędą się równoległe warsztaty prowadzone przez przedstawicieli Agencji Wykonawczej Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERCEA), członków paneli ERC oraz laureatów ERC. Wśród tych ostatnich będą: dr hab. inż. Krzysztof Fic (Politechnika Poznańska), dr Krzysztof Szade (Uniwersytet Jagielloński) i dr Karolina Ćwiek-Rogalska (Instytut Slawistyki PAN). Na koniec dnia zaplanowano spotkania networkingowe (szczegółowy program).

Wydarzenie odbędzie się w języku angielskim. Jego organizatorami są: Polska Akademia Nauk i European Research Council.

AST

Prof Leptin

Dyskusja (0 komentarzy)