Aktualności
Życie akademickie
05 Września
Źródło: pro science
Opublikowano: 2022-09-05

W przyszłym tygodniu finał Falling Walls Lab w Warszawie

Dwudziestu doktorantów, młodych pracowników naukowych i innowatorów z całej Polski, w tym obcokrajowców, wystąpi 15 września w gmachu Politechniki Warszawskiej podczas finału Falling Walls Lab w Warszawie. W 3 minuty każdy i każda z nich przedstawi pomysł na rozwiązanie problemu – w nauce, edukacji, społeczeństwie. Do udziału w wydarzeniu można się zgłaszać do 12 września.

Zwycięzca lub zwyciężczyni Falling Walls Lab wygra podróż do Berlina i zyska szansę na zdobycie tytułu „Breakthrough Winner of the Year” w kategorii „Emerging Talents”. Zwycięstwo oznacza także udział w międzynarodowej konferencji Science Summit (7–9 listopada) oraz w poprzedzającej ją warsztatach i spotkaniach organizowanych specjalnie dla zwycięzców ze wszystkich krajów. Globalnie przedsięwzięcie koordynuje fundacja Falling Walls z siedzibą w Berlinie, która powstała w 2009 roku – w dwudziestą rocznicę upadku muru berlińskiego.

W dotychczasowych edycjach konkursu Falling Walls Lab wzięło udział ok. tysiąca osób z 75 krajów. Wśród nich było tylko sześcioro Polaków, w tym jedna kobieta. Naszym celem jest zwiększenie tej liczby, a tym samym promocja idei trzyminutowych wystąpień, które są już standardem w międzynarodowym środowisku akademickim – przekonuje Natalia Osica, inicjatorka konkursu i założycielka ‘pro science’, firmy, która specjalizuje się w budowaniu widoczności nauki i transferze wiedzy z akademii do otoczenia społeczno-gospodarczego.

Falling Walls Science Summit co roku w listopadzie

O pomysłach na burzenie murów co roku w listopadzie opowiadają studenci, doktoranci, naukowcy, założyciele start-upów i innowatorzy z całego świata. Wcześniej w ponad 70 krajach organizowane są krajowe eliminacje. Równocześnie sam konkurs Falling Walls Lab to zaledwie część trzydniowego Falling Walls Science Summit.

Falling Walls to obecnie jedna z największych na świecie sieci, które integrują przedstawicieli sektora akademickiego, przemysłu i branży technologicznej. Jej wspólnym mianownikiem jest poszukiwanie odpowiedzi na pytanie o to, które mury jeszcze muszą upaść, aby zapoczątkować pozytywne zmiany – społeczne, gospodarcze czy technologiczne. Tak jak betonowe bloki muru berlińskiego, które rozsypały się w nocy 9 listopada 1989 roku, rozpoczynając nową erę wolności, tak dziś fundacja Falling Walls działa na rzecz zjednoczenia tych, którzy wyruszają, aby zburzyć kolejne mury w nauce i społeczeństwie. Pierwsza konferencja odbyła się w 20. rocznicę upadku muru berlińskiego w 2009 roku.

Inicjatorem i organizatorem Falling Walls Lab w Warszawie jest firma ‘pro science’, której misją jest odblokowanie potencjału polskiej nauki poprzez komunikację, a gospodarzem konkursu – Politechnika Warszawska.

Dostaliśmy wiele entuzjastycznych wiadomości od naukowców, którzy znają konkurs z innych krajów i czekali, aż zostanie zorganizowany z należytym rozmachem, który towarzyszy mu w Berlinie, także w naszym kraju. Cieszę się, że tyle organizacji zaangażowało się w organizację konkursu, w tym Ambasada Niemiec, która finansuje wyjazd zwycięzcy do Berlina oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz PKN ORLEN, którym zależy na wyszukiwaniu innowacyjnych pomysłów i inwestowaniu w sektor nauki. Patronat nad wydarzeniem objął Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej – dodaje Osica.

Zapisy i program Falling Walls Lab pod linkiem: https://app.evenea.pl/event/fallingwallspass/. Więcej informacji: www.fallingwallslab.pl, www.facebook.com/fallingwallslabwarsaw.

MK

 

 

 

Dyskusja (0 komentarzy)