Aktualności
Życie akademickie
22 Lutego
Fot. Bartosz Proll
Opublikowano: 2024-02-22

W Puławach otwarto Muzeum Badań Polarnych

W Puławach oficjalnie otwarto Muzeum Badań Polarnych. To pierwsza tego rodzaju placówka w Polsce. Jej lokalizacja nie jest przypadkowa.

Muzeum Badań Polarnych mieści się w siedzibie dawnego Wydziału Zamiejscowego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. To właśnie naukowcy tej uczelni tworzą jeden z najlepszych w Polsce ośrodków badań polarnych. Co więcej, właśnie w Puławach swego czasu działało wielu polarników. W 1934 roku jeden z nich, Aleksander Kosiba, wyruszył na wyprawę na Grenlandię. Stąd lokalizacja muzeum właśnie w tym mieście.

Starania o utworzenie placówki trwały od dawna. Wśród argumentów przebijał się zwłaszcza ten o rozwiniętej działalności naukowej w Arktyce i Antarktydzie, która stawia nasz kraj w czołówce państw podejmujących badania na tych terenach. Pomysłodawcą utworzenia muzeum był dr Andrzej Piotrowski z Polskiego Towarzystwa Geologicznego. To właśnie jego mianowano na pierwszego dyrektora placówki. Funkcję tę pełnił zaledwie rok, zmarł w styczniu 2022 r.

Placówka wprawdzie funkcjonuje już od jakiegoś czasu, ale nieustannie trwały działania organizacyjne oraz gromadzenie kolejnych eksponatów. Dlatego oficjalne otwarcie odbyło się w środę 21 lutego. W trakcie zaprezentowano wystawę poświęconą historii wypraw polarnych. Jej głównym elementem jest oryginalny ponton w przeszłości używany przez polskich polarników. Na wystawie można również zobaczyć m.in. skuter śnieżny i śmigłowiec z dawnych misji (wykorzystywany w 1979 r. w badaniach Antarktydy Wschodniej). Wśród eksponatów znajdują się m.in. rzeźby z kości morsa, strój Inuity, model kajaka, które pochodzą ze zbiorów prof. Aleksandra Kosiby z przedwojennych wypraw na Grenlandię. Muzeum posiada również kolekcję muszli, skamieniałości i bursztynów z Syberii. W zbiorach znajdują się także zdjęcia z polskich wypraw badawczych, mapy i księgozbiór związany z badaniami polarnymi.

Muzeum Badań Polarnych w Puławach ma na celu m.in. upowszechnianie wiedzy na temat badań polarnych i udziału polskich naukowców w ich rozwoju oraz działania edukacyjne, naukowe i wydawnicze. Ma być miejscem spotkań środowiska polskich polarników, np. podczas organizowanych sympozjów i konferencji.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)