Pracownia szybkiego prototypowania, warsztat obróbki mechanicznej, modelarskiej i wielomateriałowej, pracownia elektroniczna, tekstylna oraz biogreen z eksperymentatorium ekologiczno-roślinnym – w Rzeszowie powstaje pierwszy na Podkarpaciu makerspace. Otwarcie zaplanowano jeszcze w tym roku.
Budowany właśnie przy ul. Lenartowicza obiekt PCI ProtoLab będzie dedykowany podkarpackim uczniom i studentom. W tej nowoczesnej przestrzeni będą oni mogli realizować swoje innowacyjne pomysły, tworzyć prototypy, nagrywać profesjonalne filmy i zdobywać nowe umiejętności podczas specjalnych szkoleń. Unikatowy miks pracowni w połączeniu z przestrzeniami szkoleniowymi, aulą wykładową, przestrzenią coworkingową i salami multimedialnymi umożliwi wytwarzanie multidyscyplinarnych prototypów w nowych dziedzinach tematycznych.
Do dyspozycji studentów oddanych będzie łącznie sześć nowocześnie wyposażonych laboratoriów. W pracowni szybkiego prototypowania użytkownicy skorzystają z profesjonalnych ploterów i drukarek 3D, aby tworzyć elementy konstrukcyjne swoich projektów i prototypów. Wyposażenie warsztatu umożliwi obróbkę drewna, materiałów drewnopodobnych i metali miękkich, z kolei sprzęt z pracowni elektronicznej pozwoli na projektowanie i prace nad
zaawansowanymi układami sterowania. Odpowiedzią na zapotrzebowanie aktywnych studentów i innowatorów będzie pracownia tekstylna, przeznaczona do projektowania, wytwarzania i obróbki krawiecko-tekstylnej, a także pracownia biogreen z eksperymentatorium ekologiczno-roślinnym oraz laboratorium roślinno-materiałowym
i obserwacyjnym dla zielonych innowacji.
Narzędzia i sprzęty dostępne w pracowniach będą proste w obsłudze, a zarazem pozwolą na stworzenie dowolnego prototypu nieograniczonego wyłącznie do jednej dziedziny. To doskonałe rozwiązanie dla młodych twórców i wynalazców, którzy nie mają dostępu do profesjonalnych narzędzi – zapewnia Rafał Fuksa, specjalista ds. druku 3D i szybkiego prototypowania.
Działający w ramach Podkarpackiego Centrum Innowacji ProtoLab to miejsce przeznaczone dla studentów i uczniów z Podkarpacia, którzy – wykorzystując dotychczasową infrastrukturę budynku – tworzą innowacyjne projekty, które skupiają się wokół Regionalnych Inteligentnych Specjalizacji Województwa Podkarpackiego.
Zespół ProtoLab organizuje szereg ciekawych szkoleń i warsztatów, dzięki którym jesteśmy w stanie wesprzeć pomysły studentów, zamieniając je w interdyscyplinarne projekty i koncepcje z potencjałem rynkowym. Dzięki nowocześnie wyposażonym, powstającym właśnie przestrzeniom, będziemy w stanie jeszcze bardziej integrować studentów i naukowców, aby tworzyć nowe formy współpracy i szanse biznesowe – przekonuje Łukasz Bonarek, dyrektor PCI ProtoLab.
W nowym budynku, studenci i uczniowie będą mogli skorzystać nie tylko ze sprzętu, ale również wsparcia specjalistów, m.in. ds. druku 3D i szybkiego prototypowania.
MK