Aktualności
Życie akademickie
13 Maja
Opublikowano: 2024-05-13

W środę inauguracja Dni NCN w Bydgoszczy

Prezentacje naukowców na temat ich badań, panel dyskusyjny o grantach, warsztaty dla pracowników administracyjnych i dla badaczy, a także konkurs wiedzy o Narodowym Centrum Nauki – to wszystko czeka na uczestników tegorocznych Dni NCN, które pojutrze rozpoczynają się w Bydgoszczy. Patronem medialnym jubileuszowej edycji jest „Forum Akademickie”.

Pierwsze Dni NCN odbyły się w 2013 roku na Śląsku. Później impreza gościła w Lublinie, Szczecinie, Olsztynie, Kielcach, Gdańsku, Łodzi, Białymstoku i w ubiegłym roku we Wrocławiu. Za każdym razem celem jest zaprezentowanie oferty agencji badaczkom i badaczom oraz zachęcenie ich do udziału w konkursach. Tegoroczna, dziesiąta edycja, rozpocznie się już pojutrze, 15 maja, w Bydgoszczy.

Na inaugurację o swojej drodze naukowej i prowadzonych badaniach opowiedzą uczeni pracujący w ośrodku nad Brdą:

  • dr hab. Jakub Lipski, kierownik Katedry Literatur Anglojęzycznych na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy opowie o projektach dotyczących XVIII-wiecznej literatury brytyjskiej;
  • dr hab. Barbara Bojko z Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu przedstawi technikę zwaną mikroekstrakcją do fazy stałej oraz zastosowanie opracowanych na jej podstawie protokołów w badaniach nowotworów mózgu (unikatowość metody polega na jej minimalnej inwazyjności i prostocie użytkowania pozwalających na bezpośrednią analizę materiału biologicznego, w tym badań in vivo);
  • prof. dr hab. n. med. Marek Harat z Wydziału Medycznego Politechniki Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich na bazie własnych doświadczeń przybliży problemy badawcze w neurochirurgii w zakresie głębokiej stymulacji mózgu i poprawy wyników leczenia glejaków.

Następnie zaplanowano – tradycyjne już – otwarte spotkanie z członkami Rady NCN, którzy odpowiedzą na najczęstsze pytania dotyczące konkursów grantowych, m.in. na co zwrócić uwagę przy przygotowaniu wniosku, kto ocenia projekty i decyduje o przyznaniu grantów. Po zakończeniu będzie możliwość odbycia indywidualnych konsultacji z koordynatorami dyscyplin NCN odpowiadającymi za przeprowadzanie konkursów NCN oraz pracownikami Działu Badań Naukowych i Rozwoju Naukowców zajmującymi się obsługą administracyjną projektów badawczych po stronie NCN.

Środę zwieńczy konkurs wiedzy na temat Narodowego Centrum Nauki. Poprowadzi go Anna Korzekwa-Józefowicz, rzeczniczka agencji, a więc można się spodziewać, że nie zabraknie podchwytliwych pytań. Warto jednak wziąć udział, bo na zwycięzcę czeka zaproszenie na uroczystość wręczenia Nagrody NCN, która odbędzie się tradycyjnie w październiku w Krakowie.

Z kolei w czwartek, 16 maja, odbędą się warsztaty dla naukowców z oceny wniosków oraz dotyczące Planów Zarządzania Danymi. W programie także szkolenie dla pracowników administracyjnych jednostek naukowych.

Szczegółowy harmonogram Dni NCN znajduje się na stronie internetowej wydarzenia. Gospodarzem tegorocznej odsłony jest Politechnika Bydgoska we współpracy z Prezydentem Miasta Bydgoszczy oraz Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego, Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Akademią Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego, Akademią Kujawsko-Pomorską, Bydgoską Szkołą Wyższą, Wyższą Szkołą Gospodarki, Wyższą Szkołą Nauk o Zdrowiu, Uniwersytetem WSB Merito Bydgoszcz oraz Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera. Patronat medialny nad Dniami NCN sprawuje „Forum Akademickie”.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)