Aktualności
Życie akademickie
15 Września
Źródło: www.katowice.eu
Opublikowano: 2023-09-15

W stolicy Górnego Śląska otwarto Kato Science Corner

W stolicy Górnego Śląska otwarto Kato Science Corner. To przestrzeń dla wspólnych spotkań, realizacji wydarzeń, badań i innych działań realizowanych w ramach Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.

W przyszłym roku Katowice będą Europejskim Miastem Nauki. To pierwsze w historii miasto z Europy Środkowo-Wschodniej, które otrzymało ten tytuł. Wyróżnienie wiąże się m.in. z organizacją EuroScience Open Forum 2024. Wydarzenie odbywa się co dwa lata i jest poświęcone badaniom naukowym i innowacjom. ESOF Katowice 2024 będzie jednym z najbardziej prestiżowych przedsięwzięć o charakterze naukowym i technologicznym na świecie.

W ramach działań służących rozpowszechnianiu idei Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024 w czwartek, 14 września, w centrum miasta otwarto Kato Science Corner. To punkt informacyjny, a także przestrzeń dla wspólnych spotkań, realizacji wydarzeń, przedsięwzięć, badań i innych działań realizowanych w ramach otrzymanego tytułu. Kato Science Corner pełni również funkcję siedziby Metrolabu, czyli miejsca twórczego podejścia do miasta. W Metrolabie każdy ma możliwość podzielenia się swoim pomysłem na miasto, wspólnie zaprojektować proponowane zmiany lub nowe usługi, spróbować je wdrożyć i przetestować. Sama przestrzeń ma być miejscem inspirujących spotkań, dyskusji, kreatywnej burzy mózgów w przytulnej i swobodnej atmosferze.

W przedsięwzięciu uczestniczą wszystkie uczelnie wchodzące w skład Konsorcjum Akademickiego – Katowice Miasto Nauki. Za koordynację działań odpowiedzialny jest Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach.

„Nie ma dzisiaj innego sposobu na budowanie innowacyjnej, przedsiębiorczej gospodarki, wzrost bezpieczeństwa, poprawę ochrony zdrowia, jakości życia ludzi, a także budowanie inkluzyjnego i obywatelskiego społeczeństwa, jak inwestowanie w naukę”. Głoszenie idei Europejskiego Miasta Nauki jest inwestycją dla wszystkich mieszkańców: to jest inwestycja, która się opłaca i która w najbliższym czasie zadecyduje o rozwoju naszego miasta, ale także rozwoju całego naszego regionu. Dlatego z wielkim zaangażowaniem u progu nowego roku akademickiego chcemy kształcić naszych studentów, przyszłych ekspertów, liderów dla gospodarki i społeczeństwa, ale także chcemy efektywnie, bardzo efektywnie wdrażać owoce naszych badań do praktyki – podkreśla prof. Celina Olszak, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Zaaranżowany atrakcyjnie i funkcjonalnie punkt znajduje się w Katowicach na rogu ulic Młyńskiej i Pocztowej. Autorską grafikę na jednej ze ścian przygotowała Gosia Kulik – znana graficzka i malarka, twórczyni ilustracji, opowieści graficznych, komiksów, plakatów, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. We wnętrzach Kato Science Corner można także skorzystać m.in. z minibiblioteczki. Nie zabrakło również zielonej ściany, pełnej roślin.

Tytuł EMN przyznaje co dwa lata EuroScience (European Association for the Advancement of Science and Technology – Europejskie Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Nauki i Technologii). Od 2004 roku dzierżyły go już Sztokholm, Monachium, Barcelona, Turyn, Dublin, Kopenhaga, Manchester, Tuluza i Triest. Ideą EMN jest pogłębienie zmian towarzyszących transformacji społeczeństwa tych miast i regionów w stronę społeczeństwa nauki, ukazanie bogactwa i różnorodności europejskiego krajobrazu naukowego oraz wspieranie samokształcenia, integracji naukowej, zainteresowania nauką wśród młodszych pokoleń i rozwój europejskich badań bez granic, wzmocnienie europejskiego i międzynarodowego profilu społeczności naukowej w danym mieście oraz w regionie, zwiększenie zaangażowania obywateli i środowiska naukowego w problemy lokalne, uruchomienie inwestycji publicznych w regionalną naukę oraz jej infrastrukturę, a także pobudzenie turystyki.

MK, źródło: UE, UŚ

Dyskusja (0 komentarzy)