Aktualności
Życie akademickie
02 Czerwca
Opublikowano: 2023-06-02

W weekend kongres „Nauka dla Społeczeństwa”

W jaki sposób wyniki badań naukowych wpływają na nasze codzienne życie i rozwój społeczeństwa? Będzie to można zobaczyć podczas trzydniowego kongresu „Nauka dla Społeczeństwa”, który rozpoczyna się w sobotę 3 czerwca. 

Celem Kongresu jest przedstawienie osiągnięć polskich jednostek naukowych i ośrodków edukacyjnych, które po wdrożeniu mają istotny wpływ rozwój współczesnego społeczeństwa w naszym kraju. Debatom merytorycznym będą towarzyszyły wystawy ilustrujące współczesne osiągnięcia nauki oraz miasteczko zdrowia, w którym będą oferowane różne usługi medyczne, a także prezentowane najnowsze rozwiązania i wdrożenia w zakresie ochrony zdrowia.

Podczas wydarzenia eksperci przybliżą możliwości współczesnej nauki i opowiedzą, w jaki sposób postęp techniczny przyczynił się do stworzenia urządzeń, które są w stanie w sposób bezbolesny i bezinwazyjny zajrzeć do wnętrza człowieka. Biorący udział w kongresie zobaczą między innymi, jak skaner rezonansu magnetycznego pozwala badać strukturę ciała, a w szczególności mózgu.

W programie wydarzenia zaplanowano wykłady popularnonaukowe i panele dyskusyjne:

  • „Naukowcy i ich wynalazki”,
  • „Nauka jest Kobietą”,
  • „Nauka a pasja – odkrywanie fascynującego świata zwierząt”,
  • „Jak powstają systemy sztucznej inteligencji dla medycyny – dlaczego dane osób zdrowych są tak samo ważne jak dane pacjentów?”,
  • Osiągnięcia inżynierii materiałowej dla medycyny”.

W programie przewidziano także debatę plenarną pt. „Przyszłość instytutów w Polsce”.

Na kongresie nie zabraknie też wystaw instytutów naukowych PAN, prezentacji osiągnięć instytutów badawczych oraz instytutów Sieci Badawczej Łukasiewicz i Centrum Nauki Kopernik. Zaplanowano mobilne wystawy edukacyjne przedstawiające osiągnięcia współczesnej nauki, a także prezentacje najnowszych rozwiązań i technologii opracowanych przez studentów Politechniki Warszawskiej.

Również na najmłodszych będzie czekać wiele atrakcji. Dla nich przygotowano pokazy, doświadczenia naukowe oraz zabawy przygotowane przez popularyzatorów nauki.

Kongres rozpocznie się w sobotę, 3 czerwca, w Auli Wielkiej Politechniki Warszawskiej. Będzie również transmitowany online na stronie kongresu. Współorganizatorami wydarzenia są: Rada Główna Instytutów Badawczych, Politechnika Warszawska, Sieć Badawcza Łukasiewicz, Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu oraz Instytut Badań Edukacyjnych z udziałem naukowców z instytutów naukowych PAN oraz ośrodków uniwersyteckich.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)