Nowe kierunki badań społecznych, nauka i kultura popularna, federacje uczelni, ewaluacja, akademickie skarby UNESCO – to tylko wybrane propozycje z podwójnego, lipcowo-sierpniowego, numeru „Forum Akademickiego”. W wakacyjnym wydaniu świętujemy także trwający właśnie Rok Stanisława Lema.
Tradycyjnie już na wakacje przygotowaliśmy numer o podwójnej objętości. Na 120 stronach nie brak interesujących tematów. Otwieramy między innymi cykl o nowych kierunkach badań społecznych. Interesują nas kierunki, które wyłoniły się w ostatnich latach na świecie, a także już te ugruntowane, które zmieniły swoje oblicze. Pytamy, jakie są źródła powstawania nowych kierunków badań? Które z nich mają największy potencjał? Jaki wpływ na kształt nauk społecznych wywiera polityka prowadzona przez redakcje czasopism naukowych? Jakie konsekwencje mają ostatnie przemiany w badaniach społecznych? Czy istnieje polska specyfika w tych badaniach? Zagadnienia te podejmują w swoich tekstach:
Czy istnieją miejsca wspólne nauki i kultury popularnej? Gdzie ich szukać? Jaki jest obraz nauki w powieści popularnej, filmie fabularnym, internecie, komiksie, telewizji? Zapytaliśmy o to badaczy popkultury:
We wrześniu tego roku przypada setna rocznica urodzin Stanisława Lema, jednego z najpoczytniejszych polskich pisarzy science-fiction. Wobec tego faktu nie mogliśmy przejść obojętnie. Na nasze łamy zaprosiliśmy:
W przyjętej w 2018 roku ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce czwarty dział poświęcono federacjom uczelni. Mowa w nim o statucie, organach, zadaniach, celach, ewaluacji jakości działalności naukowej i warunkach
nadzoru ministra. Jak na możliwość tworzenia federacji patrzą rektorzy i osoby związane ze środowiskiem akademickim?:
To oczywiście nie wszystko. W wakacyjnym numerze „Forum Akademickiego” także m.in.:
Po jeszcze więcej przygotowanych przez nas materiałów, w tym stałe cykle: Publikuj lub giń, Kartki z dziejów nauki w Polsce, recenzje książek, aktualności, zapraszamy do lipcowo-sierpniowego numeru „Forum Akademickiego”.
MK
W ramach uzupełnienia do artykułu prof. Edwarda Radosińskiego, warto też przeczytać artykuł:
https://www.salon24.pl/u/chlopekonomia/1150827,polska-naukowym-mistrzem-polski-kleska-reformy-gowina