Aktualności
Życie akademickie
29 Czerwca
Opublikowano: 2022-06-29

Warszawska orientalistyka świętuje 90-lecie

Wydział Orientalistyczny Uniwersytetu Warszawskiego kończy 90 lat. Obchodom jubileuszowu towarzyszy m.in. wystawa poświęcona warszawskiej orientalistyce, która jest prezentowana do 7 lipca przed budynkiem Starego BUW.

W 1932 roku na Uniwersytecie Warszawskim powstał Instytut Orientalistyczny. W roku akademickim 1933/1934 studenci rozpoczęli naukę i początkowo mieli do wyboru cztery seminaria: egiptologiczne, indologiczne, sinologiczne i turkologiczne. Po wojnie Instytut zagościł w Gmachu Porektorskim, w którym mieści się do dziś. W 1952 r. wszedł w struktury Wydziału Filologicznego, a półtorej dekady później – Wydziału Filologii Obcych. Do początkowych specjalności doszły: afrykanistyczna, asyriologiczna, semitystyczna. Po dodaniu kolejnych – arabistyki i islamistyki, filologii Wschodu Starożytnego, iranistyki, japonistyki i mongolistyki – w 1975 roku Instytut stanowił największą jednostkę w strukturach Wydziału Neofilologii. W 2005 roku Instytut uzyskał status jednostki podstawowej Uniwersytetu Warszawskiego na prawach wydziału, a trzy lata później uległ przekształceniu w Wydział Orientalistyczny. Kształci się na nim około 1000 studentów.

To nie jest wydział jednolity. On nie może być jednolity. Badaniami obejmuje wiele kultur, obszarów i języków, co pozwala porównywać różne tradycje kulturowe. Orientalista nie da się zaklasyfikować w jednej dyscyplinie. Jesteśmy jednocześnie językoznawcami, literaturoznawcami, historykami, religioznawcami, filozofami – mówi prof. Piotr Taracha, dziekan WO UW.

Kształcenie na Wydziale Orientalistycznym UW bazuje na znajomości języków oraz metodologii różnych dyscyplin: językoznawstwa, literaturoznawstwa, historii, kulturoznawstwa czy religioznawstwa.

Kładziemy nacisk na język, ze szczególnym uwzględnieniem fonetyki, gramatyki, kaligrafii, zapisu. Na najbliższy rok akademicki prowadzimy retrutację na 26 programów – wyjaśnia dr Marta Widy-Behiesse, prodziekan ds. studenckich WO UW.

Orientaliści z UW świętowanie jubileuszu 90-lecia rozpoczęli już w maju, a zakończą w grudniu. W ramach Nocy Muzeów na UW przygotowano wykłady, warsztaty, naukę tańców, pokazy kulinarne oraz grę „Poznaj Azję i Afrykę”. Na początku czerwca odbył się z kolei kiermasz orientalny, na którym można było kupić przedmioty wykonywane na Wschodzie (np. biżuterię, porcelanę, figury, ozdoby domu, przyprawy, kadzidła, kosmetyki), ale też książki o tematyce wschodniej, zdjęcia z odległych miejsc Orientu czy grafiki. Można też było wykonać tymczasowy tatuaż o wschodnim wzornictwie oraz poprosić studentów sinologii o wykaligrafowanie własnego imienia w alfabecie chińskim lub zrobić to samemu.

W planach są jeszcze m.in. The Sixth International Congress of Turkology Studies on the Turkic World – Multidisciplinary Perspectives (19–21 września), XVI Dni Japonii na Uniwersytecie Warszawskim (17–19 października), VI Islamic Symposium – Politics and society in the Islamic world (20–21 października) oraz konferencja „Art of communication and communication through art in Asia and Africa” (1–2 grudnia).

Obchodom jubileuszowym towarzyszy wystawa poświęcona warszawskiej orientalistyce, która jest prezentowana do 7 lipca przed budynkiem Starego BUW.

MK, źródło: UW

Dyskusja (0 komentarzy)