Aktualności
Życie akademickie
10 Października
Źródło: MIBMiK
Opublikowano: 2024-10-10

Warsztaty z technik biofizycznych z udziałem ekspertów z USA

Teoria, analiza danych oraz wybór optymalnych strategii eksperymentalnych na najwyższym światowym poziomie były przedmiotem warsztatów z zaawansowanych technik biofizycznych zorganizowanych przez Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej  w Warszawie oraz Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Wydarzenie skupiło uczestników z Polski, Belgii, Chin, Czech, Finlandii, Francji, Niemiec, Singapuru i Wielkiej Brytanii. Wykładowcami byli już tradycyjnie naukowcy z Narodowych Instytutów Zdrowia USA (NIH) oraz Centrum Medycznego Uniwersytetu Teksańskiego.

W trakcie warsztatów można było zdobyć nie tylko wiedzę teoretyczną, ale także praktycznie, przy komputerze, przećwiczyć umiejętności analizy zaawansowanych doświadczeń biofizycznych wykorzystywanych do  badania oddziaływań białek oraz innych makromolekuł biologicznych.

Warsztaty miały bardzo uniwersalny charakter, wzięli w nich udział zarówno naukowcy z wieloletnim doświadczeniem, eksperci w swojej dziedzinie, jak i ci, którzy dopiero rozpoczynają swoją naukową drogę w biofizyce – relacjonuje Roman Szczepanowski z Pracowni Biofizyki i Bioanalityki Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej. Nasi wykładowcy to wybitni naukowcy z wieloletnim stażem i ogromnymi osiągnięciami, ale co równie istotne, twórcy  i zaawansowani użytkownicy specjalistycznego oprogramowania do analizy danych biofizycznych. Dzięki temu uczestnicy mieli okazję poznać najskuteczniejsze metody badawcze i procedury analizy danych z pierwszej ręki.

Wykłady i ćwiczenia koncentrowały się głównie na takich metodach, jak wirowanie analityczne (AUC), izotermiczna kalorymetria miareczkowa (ITC), rezonans plazmonowy (SPR), fotometria mass (MP) oraz najnowszych programach komputerowych do ich analizy, w tym SEDFIT i SEDPHAT, NITPIC czy GUSSI. Każdy miał możliwość wyboru dodatkowych wykładów i indywidualnych ćwiczeń obejmujących inne, wykorzystywane przez siebie metody.

Jak podkreślają eksperci, omawiane techniki biofizyczne, takie jak np. AUC są na tyle uniwersalne, że mogą być stosowane nie tylko w badaniach biologicznych, ale także w nanotechnologii czy analizie nowych materiałów. Dla przykładu, AUC pozwala na analizę cząsteczek o różnych rozmiarach, od peptydów (0,1 Da) po wirusy (200 MDa), a także nanocząsteczek czy koloidów. O znaczeniu tych metod najlepiej świadczy fakt, że wiele z tych technik, jak np. AUC, ITC czy SPR jest rekomendowane przez amerykańską Agencję Oceny Leków (FDA) do stosowania w badaniach  przedklinicznych, przez co są kluczowe dla rozwoju nowych leków. Otwiera to nowe możliwości w diagnostyce i terapii.

Warszawskie warsztaty były w większości odwzorowaniem programu realizowanego co roku w Narodowych Instytutach Zdrowia (NIH) w Bethesdzie (Maryland, USA), jednak wzbogacono je o dodatkowe elementy, dostosowując do potrzeb polskiego środowiska naukowego.

Cieszymy się, że naukowcy z NIH uznali, że warsztaty w Warszawie mogą być wartościowe i zdecydowali się na ich powtórzenie, po sukcesie pierwszej edycji z 2016 roku organizowanej w MIBMiK – podsumowuje Roman Szczepanowski.

O warsztatach NIH

National Institute of Biomedical Imaging and Bioengineering (Narodowy Instytut Obrazowania Biomedycznego i Bioinżynierii) jest światowej klasy amerykańską instytucją badawczą, należącą do sieci Narodowych Instytutów Zdrowia (NIH), działającą pod auspicjami Departamentu Zdrowia i Usług Społecznych USA. Warsztaty z technik biofizycznych organizowane przez Instytut odbywają się dwukrotnie w ciągu roku. Najpierw w maju w Bethesdzie, a następnie jesienią w wybranych placówkach zagranicznych. Są to miejsca o uznanym statusie naukowym, między innymi z Francji (Institut de Biologie Structurale, Grenoble), Wielkiej Brytanii (University College, London), Szwajcarii (École Polytechnique Fédérale de Lausanne), Japonii (Yokohama City University) czy Szwecji (Uppsala Universitet). Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie był współgospodarzem warsztatów już po raz drugi. Pierwsza warszawska edycja miała miejsce w 2016 roku. Tegoroczne warsztaty odbyły się pod koniec września na terenie Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)