Aktualności
Życie akademickie
08 Lutego
Opublikowano: 2017-02-08

Warto promować polską naukę w Wielkiej Brytanii

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego chce we współpracy z Federacją Polskich Stowarzyszeń Studenckich w Wielkiej Brytanii (PolSoc) promować polską naukę w Zjednoczonym Królestwie, finansując wizyty wybitnych polskich naukowców na brytyjskich uczelniach.

Chcemy zainteresować brytyjskich studentów i naukowców polskimi badaniami. Dlatego sfinansujemy wizyty i wykłady wybitnych polskich uczonych na brytyjskich uczelniach – zapowiedział wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Łukasz Szumowski.

Jak poinformował, MNiSW we współpracy z PolSocami chce organizować wyjazdy wybitnych polskich uczonych do Wielkiej Brytanii. Tam naukowcy ci mogliby opowiadać o swoich badaniach – m.in. na wykładach i spotkaniach ze studentami i naukowcami. Dodał, że być może dzięki temu Polska będzie się bardziej jawiła jako kraj, który może być ciekawym partnerem naukowym i ciekawym miejscem do studiowania.

„W państwach, gdzie stowarzyszenia Polaków nie działają równie prężnie, zorganizowanie przez ministerstwo wyjazdów czy wykładów uczonych byłoby większym wyzwaniem” – zwrócił uwagę wiceminister. I dodał, że ministerstwo chce w takich inicjatywach wspierać polskie stowarzyszenia studentów finansowo, organizacyjnie, a także pomagać w kontaktach z najlepszymi uczonymi. „Ale pobyt i wykłady muszą już studenci zorganizować i zrealizować sami, na miejscu” – zaznaczył.

Szumowski zdaje sobie sprawę, że na najlepszych brytyjskich uczelniach polscy naukowcy będą musieli walczyć o uwagę z uczonymi z wielu innych krajów.

Resortowi nauki zależy też na tym, aby polscy studenci, którzy studiowali na zagranicznych uczelniach, kontynuowali swoją karierę akademicką w Polsce. „Dla tych, którzy chcą wrócić, powstaje Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA), która będzie potężnym narzędziem, wspierającym powroty” – zwrócił uwagę wiceminister. NAWA ma nie tylko usprawniać powroty polskich studentów czy badaczy do Polski, ale ma też wspierać zagranicznych badaczy, którzy chcą pracować w naszym kraju. NAWA ma także wspierać wymianę akademicką studentów i badaczy pomiędzy Polską i innymi krajami.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Fot. Piotr Kieraciński

Dyskusja (0 komentarzy)