Aktualności
Życie akademickie
07 Marca
Źródło: Łukasiewicz
Opublikowano: 2022-03-07

WAT i Łukasiewicz wzmacniają współpracę

Wspólna realizacja projektów badawczo-rozwojowych, transfer wyników prac do gospodarki, konsultacje techniczno-technologiczne oraz podnoszenie kwalifikacji studentów i kadry naukowej – to główne założenia porozumienia pomiędzy Wojskową Akademią Techniczną i Siecią Badawczą Łukasiewicz. Najbardziej perspektywiczne obszary współpracy dotyczą technologii w obszarze inżynierii bezpieczeństwa, energetyki oraz technologii satelitarnych.

Podpisy pod porozumieniem złożyli: płk. prof. dr. hab. inż. Przemysław Wachulak – rektor-komendant Wojskowej Akademii Technicznej i Piotr Dardziński – prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz. Zawarta umowa wzmacnia dotychczasową współpracę i otwiera nowe możliwości dla rozwoju technologii o wysokim potencjale komercyjnym. Obecnie budżet projektów, w które zaangażowane są strony porozumienia, wynosi ponad 230 mln zł. Składają się na niego między innymi prace realizowane w ramach projektu PIAST, zmierzające do rozmieszczenia na orbicie okołoziemskiej konstelacji trzech nanosatelitów przeznaczonych do prowadzenia obserwacji Ziemi. Wojskowa Akademia Techniczna jest liderem tego projektu, a członkiem konsorcjum Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa. Projekt współfinansowany jest ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. WAT prowadzi również badania z Łukasiewicz – Instytutem Mikroelektroniki i Fotoniki dotyczące nowych systemów uzbrojenia i obrony w zakresie energii skierowanej. Efektem współpracy mają być laserowe systemy broni skierowanej energii i laserowe systemy broni nieśmiercionośnej.

Zarówno Wojskowa Akademia Techniczna, jak i Instytuty Łukasiewicza dysponują ogromnym potencjałem rozwojowym, który wzmocniony wzajemną współpracą pozwoli na wdrożenie nowych i przełomowych technologii kształtujących naszą przyszłość. Zależy nam również na stwarzaniu jak najlepszych warunków do rozwoju naszych studentów i doktorantów. W tym obszarze widzę także szerokie pole do współpracy, między innymi w ramach doktoratów wdrożeniowych, które mogą przyczynić się do transferu wyników badań do przemysłu – zapowiada rektor-komendant Wojskowej Akademii Technicznej.

Jeszcze w tym roku strony porozumienia planują rozpocząć prace związane z opracowaniem hybrydowych systemów absorberów promieniowania elektromagnetycznego i energii kinetycznej. Na decyzję dotyczącą dofinansowania przez NCBR czekają również projekty dotyczące technologii służących podniesienia poziomu bezpieczeństwu na morzu, który wspólnie z WAT zamierza zrealizować Łukasiewicz – PIAP.

Współpraca pomiędzy Wojskową Akademią Techniczną a Łukasiewiczem obejmuje również organizowanie i planowanie programów podnoszących kwalifikacje pracowników pionu badawczego instytutów Łukasiewicza oraz pracowników dydaktycznych, badawczo-dydaktycznych i badawczych uczelni. Strony mają już doświadczenie w tym zakresie dzięki podpisanej w październiku 2021 r. umowie pomiędzy Łukasiewicz – Przemysłowym Instytutem Motoryzacji (Łukasiewicz-PIMOT) a Wojskową Akademią Techniczną, na mocy której realizowane są przedsięwzięcia dydaktyczne, m.in. program doktoratów wdrożeniowych. W najbliższych planach jest prezentacja oferty Sieci Badawczej Łukaszewicz na Targach Pracy WAT oraz zorganizowanie zajęć dla wyselekcjonowanej grupy studentów WAT, które poprowadzą eksperci Łukasiewicza.

Wojskowa Akademia Techniczna znajduje się w gronie polskich uczelni, z którymi Łukasiewicz konsekwentnie zacieśnia współpracę. Podobne umowy zawarto wcześniej z: Politechniką WarszawskąPolitechniką ŚląskąPolitechniką PoznańskąPolitechniką ŁódzkąAkademią Górniczo-Hutniczą w KrakowieSzkołą Główną HandlowąUniwersytetem Medycznym w ŁodziPolitechniką WrocławskąPolitechniką Białostocką, Uniwersytetem Medycznym w Białymstoku oraz Uniwersytetem Wrocławskim.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)