Aktualności
Życie akademickie
24 Maja
Źródło: Kortosfera
Opublikowano: 2023-05-24

We wrześniu w Olsztynie otwarcie „Kortosfery”

Z początkiem września ruszy Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji UWM „Kortosfera”. Na pięciu piętrach udostępnione zostaną wystawy, laboratoria i sale do eksperymentów. Przed budynkiem znajdzie się wahadło Foucaulta. 

Obiekt, zlokalizowany między Centrum Konferencyjnym a Wydziałem Humanistycznym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, będzie miejscem popularyzacji nauki i innowacji. Wzorem było warszawskie Centrum Nauki Kopernik. Oferta olsztyńskiej placówki będzie skierowana zarówno do najmłodszych, jak i dorosłych.

Na tych pierwszych czeka strefa zabaw, która będzie zawierać urządzenia interaktywne do samodzielnego wykonania, takie jak: ścianka dotykowa, ściana przezroczysta do malowania farbami, markerami zmywalnymi, sznurkowa ścianka, wielkoformatowa konstrukcja umożliwiająca konstrukcyjne zabawy związane z transportem, strefa zabaw ze światłem (ścianki wykonane z drewna lub murowane, zapewnią ciemność potrzebną do zabawy), mobilne urządzenia związane z iluzją optyczną, magnetyzmem, powietrzem, wodą i elektrycznością, ruchoma podłoga, duże klocki itp. Dodatkowe wyposażenie stanowi kącik przeznaczony do wspierania rozwoju integracji sensorycznej dzieci. W sali eksperymentu dla dzieci będzie można wykorzystać proste przedmioty codziennego użytku, np. zbudować most z klocków z gąbki.

Osoby, które zawitają do Kortowa, skorzystają z kilku pracowni mikroskopii i laboratoriów. Jednym z tych, które na pewno będzie cieszyło się popularnością, będzie laboratorium wysokich napięć. Ma się w nim znaleźć nie tylko cewka Tesli, ale też generator Van de Graaffa. Laboratorium światła to z kolei w pełni zaciemniona sala do prowadzenia zajęć z wykorzystaniem fal świetlnych. Laboratoria nauk o życiu będą służyć do prowadzenia zajęć dla grup zorganizowanych z zakresu: biotechnologii przemysłowej (drobnoustroje i enzymy w bezpiecznej produkcji innowacyjnej żywności, farmaceutyków i bioproduktów)mikrokapsułkowanie składników żywności, ekspandowanie żywności, ekstrakcja barwników z żywności, modelowanie 3D – analiza cech żywności, skanowanie i tworzenie modeli przestrzennych.

Na każdym z pięciu pięter czekać będą też ciekawe wystawy z innym tematem przewodnim – do kosmosu, przez anatomię, po… żywność. I tak np. w największej przestrzeni wystawienniczej Kortosfery znajduje się ekspozycja pt. „Sieje, więc jestem”, poświęcona rolnictwu i produkcji żywności, dawniej oraz współcześnie. Ma skłaniać także do refleksji nad skutkami działalności rolniczej dla środowiska. Tu także będzie można wejść do „Jaskini światła”, w której znajdują się interaktywne eksponaty prezentujące m.in. proces wychwytywania i przetwarzania energii słonecznej przez rośliny oraz zagadnienia związane z procesem fotosyntezy.

W bezpośrednim otoczeniu wystawy znajduje się spektakularne wahadło Foucaulta, które demonstruje ruch obrotowy Ziemi wokół własnej osi. Na podłodze pod wahadłem umieszczona zostanie stylizowana Ziemia z różą wiatrów.

Budynek, w którym urządza się Kortosfera, ma ponad 2,5 tys. mkw. Koszt budowy i wyposażenia przekroczył 35 mln zł.

MK, źródło: UWM

Dyskusja (0 komentarzy)