Aktualności
Życie akademickie
09 Listopada
Opublikowano: 2022-11-09

Webinarium Biblioteki Nauki

Ponad 500 tys. artykułów naukowych dostępnych jest już w Bibliotece Nauki. Z tej okazji w przyszłym tygodniu zaplanowano webinarium, podczas którego przedstawiciele różnych instytucji zaprezentują swoje doświadczenia z realizacji otwartego dostępu do publikacji naukowych.

Biblioteka Nauki to działający od ponad dekady największy polski serwis bezpłatnie udostępniający pełne teksty artykułów naukowych oraz książek wraz z metadanymi. W ubiegłym roku uruchomiono jej nową odsłonę. Publikacje można pobrać w formie plików PDF, bez konieczności zakładania konta czy instalowania dodatkowego oprogramowania. Ponad 40% publikacji wydanych zostało na licencjach Creative Commons, które pozwalają na szerokie rozpowszechnianie i ponowne wykorzystanie artykułów. W ostatnim roku całkowita liczba pobrań plików publikacji przekroczyła 6,5 mln. Serwis gromadzi w jednym miejscu ponad 1600 czasopism oraz 1200 książek, a udostępnia je zgodnie z międzynarodowymi standardami wymiany danych.

Z okazji udostępnienia 500 tys. artykułów w Bibliotece Nauki zaplanowano webinarium, podczas którego przedstawiciele instytucji korzystających z serwisu zaprezentują swoje doświadczenia z realizacji otwartego dostępu do publikacji naukowych oraz prawne, organizacyjne i techniczne aspekty działania w tym modelu. Zaproszeni goście reprezentują m.in. Główny Urząd Statystyczny, Bibliotekę Uniwersytecką w Poznaniu, Polską Akademię Nauk, Ośrodek Badawczy Facta Ficta czy Narodową Akademię Nauk Ukrainy.

Wydarzenie odbędzie się we wtorek, 15 listopada, w godz. 12:00 – 14:00. Szczegółowy program i formularz rejestracyjny

MK

Nauka otwarta na zmiany


Dyskusja (0 komentarzy)