Aktualności
Życie akademickie
22 Września
Źródło: www.pan.pl
Opublikowano: 2022-09-22

Wiceprezes PAN doktorem honoris causa uniwersytetu w Heraklionie

Prof. Roman Słowiński, twórca  szkoły naukowej, która łączy specjalność badań operacyjnych i sztucznej inteligencji w kontekście nowych technologii informacyjnych, otrzymał tytuł doktora honoris Hellenic Mediterranean University.

Uroczysta ceremonia odbyła się 14 września w Heraklionie. Najwyższą godność akademicką prof. Słowiński odebrał z rąk rektora Greckiego Uniwersytetu Śródziemnomorskiego prof. Nikolaosa Katsarakisa. W laudacji podkreślono wybitny wkład polskiego uczonego w rozwój badań operacyjnych i inteligentnych systemów wspomagania decyzji stosowanych m.in. w ekonomii i zarządzaniu.

Prof. Roman Słowiński cieszy się uznaniem w świecie naukowym jako twórca szkoły naukowej inteligentnego wspomagania decyzji. Jest m.in. autorem oryginalnej metodyki wspomagania decyzji w oparciu o wiedzę odkrytą z niekompletnych danych, za którą w 2005 roku otrzymał Nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Do jej stworzenia wykorzystał autorską dominacyjną teorię zbiorów przybliżonych. Teoria ta wzbogaca metodykę sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego w aspekcie uczenia się preferencji. Znajduje ona różnorakie zastosowania we wspomaganiu decyzji, m.in. w medycynie, przemyśle, farmacji, projektowaniu i diagnozowaniu urządzeń technicznych, w ochronie środowiska i w marketingu.

Systemy te pomagają człowiekowi lepiej zrozumieć sytuację decyzyjną i rekomendują rozwiązania, które są zgodne z preferencjami danej osoby lub grupy osób, czyli z ich systemem wartości. Są interaktywne, gdyż między maszyną, która działa według algorytmu, a użytkownikiem zawiązuje się dialog: musimy dać poznać maszynie nasze preferencje, wtedy algorytm maszynowy wypracuje rekomendację zgodną z modelem tych preferencji, a człowiek może w odpowiedzi przyjąć tę rekomendację lub podać nową informację preferencyjną i proces taki zapętli się do uzyskania satysfakcjonującej rekomendacji. O takim procesie wspomagania decyzji mówi się, że „człowiek jest w pętli systemu” – wyjaśniał niedawno na łamach „Forum Akademickiego” założyciel i kierownik Zakładu Inteligentnych Systemów Wspomagania Decyzji w Instytucie Informatyki Politechniki Poznańskiej.

Od 1991 r. jest profesorem zwyczajnym w PP, a od 2003 r. także profesorem zwyczajnym w Instytucie Badań Systemowych PAN. W obecnej kadencji pełni funkcję wiceprezesa Polskiej Akademii Nauk. Jako autor lub współautor opublikował 14 książek oraz ponad 400 artykułów naukowych, w tym ponad 300 artykułów w wydawnictwach z listy JCR. Od 1999 r. jest redaktorem naczelnym European Journal of Operational Research, jednego z najważniejszych światowych czasopism z zakresu badań operacyjnych. Za swoją działalność naukową otrzymał wiele nagród i wyróżnień, m.in.: Złoty Medal EURO (Association of European Operational Research Societies, Aachen, 1991), Nagrodę im. F. Edgewortha i V. Pareto (International Society on Multiple Criteria Decision Making, Cape Town, 1997), Nagrodę Naukową Prezesa PAN (2016) oraz Nagrodę Naukową Prezesa Rady Ministrów (2020).

To jego czwarty tytuł doktora honoris causa. Wcześniej nadały mu go: Faculté Polytechinque de Mons (Belgia, 2000), Université Paris Dauphine (Francja, 2001) i Technical University of Crete (Grecja, 2008). Uroczystość w Heraklionie zakończyła się wykładem prof. Słowińskiego pt. „Maszynowe uczenie się preferencji  metodą odpornej regresji porządkowej w wielokryterialnym wspomaganiu decyzji”

MK, źródło: PAN

W pętli systemu


Dyskusja (0 komentarzy)