Zakończono prace przy wznoszeniu konstrukcji nowoczesnego Centrum Symulacji Medycznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Naukę w nim studenci rozpoczną na początku przyszłego roku.
Obiekt, na którego dachu zawisła właśnie wiecha, postawiono na działce przy ul. Pawińskiego. Ma w sumie siedem kondygnacji, z czego pięć naziemnych. Jego powierzchnia całkowita wynosi 22 tys. mkw.
Centrum Symulacji Medycznych jest ważne dla każdej uczelni, bo w tej chwili to niezbędny element kształcenia na wszystkich kierunkach medycznych, jak i też w kształceniu pospecjalizacyjnym. Taka jednostka istnieje już na naszej uczelni, ale jest rozproszona, przez co nie wykorzystujemy w pełni ani potencjału naszych pracowników, ani w sposób optymalny sprzętu. To będzie najbardziej nowoczesny ośrodek w Polsce, ale mamy ambicje, żeby był znaczącym miejscem także na mapie Europy – mówi prof. Zbigniew Gaciong, rektor WUM.
W skrzydle A na parterze, oprócz hallu i recepcji, zlokalizowane będą ważne pomieszczenia dydaktyczne: sala symulacji przedszpitalnej z karetką pogotowia, sala symulacji SOR, 2 sale symulacji BLS i 2 sale symulacji ALS, czyli podstawowych i zaawansowanych zabiegów resuscytacyjnych.
Na piętrach z kolei rozmieszczono sale wysokiej wierności: operacyjną ze śluzą, dwie porodowe i dwie oddziału intensywnej terapii – wszystkie odtwarzają szpitalne realia. Obok nich znajdą się sale debriefingowe, gdzie omawiane będą rezultaty zajęć. Do tego w budynku zlokalizowano sale umiejętności klinicznych, technicznych (np. USG), pracownie do ćwiczeń umiejętności pielęgniarskich położniczych, kolejne dwie sale symulacji ALS i trzy sale symulacji BLS, sale do nauki umiejętności stomatologicznych. Nie zabraknie też sal egzaminacyjnych OSCE, czyli Objective Structured Clinical Examination. To przyjęta w uczelniach medycznych na całym świecie procedura egzaminacyjna pozwalająca w sposób obiektywny ocenić różne kompetencje kliniczne egzaminowanych. Zaprojektowano dziesięć takich pomieszczeń.
W salach wysokiej wierności, które odtwarzają realia szpitalne, odtworzony zostanie każdy etap diagnozowania pacjenta czy postępowania z nim, a studenci zyskają szansę na popełnianie błędów, błędów przy pracy z fantomami. Dzięki temu nabędą niezwykle cenne doświadczenie – przekonuje Jarosław Kulczycki, rzecznik WUM.
Do dyspozycji będą także: strefa open-space dla studentów, sale seminaryjne różnej wielkości mieszczące od 25 do 50 osób, sale do ćwiczeń, sala konferencyjna. W skrzydle B natomiast planowane są laboratoria i pracownie różnych zakładów naukowych WUM.
Na dwóch kondygnacjach podziemnych znajdzie się garaż na ponad 130 miejsc, w tym miejsca dla osób z niepełnosprawnościami, do tego rowerownia, umywalnia oraz szatnie dla studentów i pracowników, a także magazyny sprzętu dydaktycznego.
Nowa jednostka będzie przeznaczona dla wszystkich studentów, nie tylko tych z kierunku lekarskiego. Skorzystają z niej również lekarze i pracownicy medyczni różnych specjalności. Oddanie do użytku przewidziano pod koniec I kwartału przyszłego roku. Inwestycja pochłonie ponad 150 milionów złotych.
MK