Aktualności
Życie akademickie
21 Stycznia
Opublikowano: 2020-01-21

Wieczór autorski „Ku pokrzepieniu…”

W piątek, 24 stycznia, w Sali Widowiskowej Inkubatora Medialno-Artystycznego ACK UMCS Chatka Żaka, odbędzie się spotkanie z autorami książki pt. „Ku pokrzepieniu wątrób, trzustek, nerek i serc”.

Pozycja „Ku pokrzepieniu…” zawiera relacje czterech osób, które przeżyły poważne choroby. Dwoje z nich przeszło transplantacje, dwóch – jest w trakcie leczenia. Dla prof. Zbigniewa Pastuszaka, dr. Romana Asyngiera, mgr Kamili Belczyk-Panków i prof. Artura Popka wydanie książki jest swojego rodzaju misją i podziękowaniem dla wszystkich, którzy uczestniczą w systemie polskiej transplantacji – od dawców i ich rodzin, przez lekarzy i zespoły medyczne, po koordynatorów i organizatorów systemu. Autorzy przekonują, że przeszczep nie oznacza wyroku – to proces i operacja, których zakończenie ratuje i przedłuża życie. Książka ma służyć pokrzepieniu, jest więc skierowana nie tylko do obecnych oraz przyszłych pacjentów i ich rodzin, ale ma również pokrzepiać wszystkich zdrowych. Nie przedstawia problemu z perspektywy naukowca czy przedsiębiorcy, lecz pacjenta, każdego dnia zmagającego się z chorobą.

Publikacja przynosi odpowiedzi na pytania, które stawiają sobie ludzie poważnie chorzy, a na które w wielu przypadkach odpowiedzieć mogą jedynie ci, którzy sami przeszli przez chorobę. Opowieści autorów maksymalnie przybliżają tematykę przeszczepów i „oswajają” z nią Czytelnika. Historie, spisane świetnym językiem, zostały wzbogacone kilkudziesięcioma zdjęciami, dokumentacją medyczną, statystykami Poltransplantu i poradami praktycznymi, a całość spinają grafiki autorstwa prof. sztuk plastycznych Artura Popka.

Spotkanie z autorami książki ma charakter otwarty. Odbędzie się 24 stycznia br. o godzinie 16:00 w Sali Widowiskowej Inkubatora Medialno-Artystycznego ACK UMCS Chatka Żaka (ul. Radziszewskiego 16, Lublin). Cały dochód ze sprzedaży książek przeznaczany jest na promocję postaw pro-transplantacyjnych.

Aneta Adamska, źródło: UMCS

Dyskusja (0 komentarzy)