Aktualności
Życie akademickie
13 Sierpnia
Źródło: www.cm.umk.pl
Opublikowano: 2018-08-13

Wielki sukces Chóru Collegium Medicum UMK

Chór Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika prowadzony przez prof. Janusza Staneckiego zdobył Grand Prix XIV Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Chóralnego SINGING WORLD im. Yurija Falika, który w dniach 3–8 sierpnia odbył się w Sankt Petersburgu.

Bydgoscy chórzyści nie mieli sobie równych wśród 11 uczestników konkursu o Grand Prix, a ich szef otrzymał ponadto Nagrodę Specjalną – dla Najlepszego Dyrygenta Festiwalu.

Grand Prix to najbardziej prestiżowa, ale nie jedyna nagroda, jaką uhonorowano Chór Collegium Medicum UMK. Został on bowiem również zwycięzcą we wszystkich trzech kategoriach, w których wziął udział: nr 3 – Chóry mieszane, nr 7 – Muzyka sakralna i nr 8 – Muzyka współczesna. W programie konkursowym znalazły się utwory kompozytorów polskich, rosyjskich i skandynawskich oraz specjalnie przygotowana kompozycja Yurija Falika pt. „Gorad spit”, za którą zresztą zespół otrzymał Nagrodę Specjalną za najlepsze wykonanie utworu Patrona Festiwalu. Chóry oceniało pięcioosobowe międzynarodowe Jury, składające się z wybitnych osobowości świata muzycznego z Rosji, Estonii i Łotwy. Całoroczna intensywna praca studentów kierunków medycznych zaowocowała gradem nagród. Aż tylu nie udało się zdobyć jeszcze nigdy w historii tego niezwykle prestiżowego i silnie obsadzonego Konkursu.

W tym światowym wydarzeniu muzycznym uczestniczyło 40 chórów z całego świata, m.in. z Rosji, Kazachstanu, Łotwy, Izraela, Bułgarii, Holandii, Chin, Rumunii, Czech, Szwajcarii, Włoch i Meksyku. Zespół z Bydgoszczy – jedyny reprezentujący Polskę – wystąpił dodatkowo podczas dwóch koncertów festiwalowych w Katedrze Kazańskiej (jedno z najbardziej znaczących miejsc w St. Petersburgu) oraz w Ewangelicko-Luterańskim Kościele św. Marii.

MK

(Źródło: www.cm.umk.pl)

Dyskusja (0 komentarzy)