Aktualności
Życie akademickie
02 Września
Źródło: www.pan.pl
Opublikowano: 2021-09-02

Wielki Złoty Medal dla polskiej slawistki

Prof. Joanna Goszczyńska z Instytutu Slawistyki Polskiej Akademii Nauk otrzymała Wielki Złoty Medal za wieloletni znaczący wkład w badania literatury i kultury słowackiej za granicą. Odznaczenie nadał rektor Uniwersytetu Komeńskiego w Bratysławie prof. Marek Števeček.

Medal jest wyrazem uznania dla całokształtu pracy naukowej o trwałej, wyjątkowej wartości, stanowiącej wkład prof. Joanny Goszczyńskiej w rozwój edukacji i kultury obu narodów. Rektor Uniwersytetu Komeńskiego nadał go za znaczący udział pani profesor we współpracy słowacko-polskiej w dziedzinie słowacystyki i slawistyki literaturoznawczej.

Prof. Joanna Goszczyńska pracuje w Instytucie Slawistyki Polskiej Akademii Nauk, wcześniej przez wiele lat była wykładowczynią Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2008–2016 kierowała Instytutem Slawistyki Zachodniej i Południowej UW. Jest długoletnią przewodniczącą polskiej części Słowacko-Polskiej Komisji Nauk Humanistycznych utworzonej przy Ministerstwie Szkolnictwa Republiki Słowackiej i Ministerstwie Edukacji Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej.

Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół literatury czeskiej i słowackiej XIX i XX wieku i jej uwarunkowań kulturowych, mitologii narodowej, historii idei oraz problemów szeroko rozumianego modernizmu. W tym roku ukazało się „Mroczne oblicze czeskiej literatury” jej autorstwa.

Ceremonia wręczenia medalu odbyła się w Ambasadzie Słowacji w Warszawie. Pani profesor odebrała go od ambasadora Słowacji Andreja Droby.

MK, źródło: PAN

Dyskusja (0 komentarzy)