Aktualności
Życie akademickie
29 Października
Opublikowano: 2021-10-29

Wielkie otwarcie Parku Iluminacji w Ogrodzie Botanicznym UMCS

W Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie zostanie otwarty Park Iluminacji. Od 5 listopada wielbiciele nowoczesnych multimediów będą mogli przenieść się w bajkową krainę wykreowaną światłem i dźwiękiem.

Parki iluminacji, spotykane choćby w amerykańskich ogrodach botanicznych, są coraz popularniejsze także w Europie. Mieszkańcy Berlina mogą od kilku lat zwiedzać dwa takie miejsca: w Ogrodzie Botanicznym i w zoo. W Polsce od kilku lat widzowie podziwiają Królewski Ogród Światła w Pałacu w Wilanowie. W zeszłym roku iluminowane ogrody i parki mogli też odwiedzać mieszkańcy Wrocławia i Krakowa. W tym roku, dzięki firmie Lumina, Park Iluminacji zawita także do Ogrodu Botanicznego UMCS w Lublinie. Już 5 listopada rozbłyśnie tam iluminowana atrakcja pn. „Botaniczna Podróż”.

Będzie to multimedialny spacer wśród pięknych drzew i krzewów, dzięki któremu odbędziemy prawdziwą „botaniczną podróż” dookoła świata. Poznając drzewa i krzewy różnych kontynentów, będzie można równocześnie odkrywać kolejne krainy wyczarowane światłem, dźwiękiem i efektami multimedialnymi – zapewniają organizatorzy.

Pracownicy Ogrodu Botanicznego UMCS i wrocławskiej spółki Lumina zadbali też o warstwę edukacyjną atrakcji – podczas spaceru jego uczestnicy dowiedzą się wielu ciekawostek dotyczących drzew i krzewów rosnących w Ogrodzie. Informacje zostaną podane w przystępny sposób zarówno dla dzieci, jak i dorosłych pasjonatów przyrody, szczególnie dendrologii. Oprócz blisko kilometrowej ścieżki „Botanicznej Podróży” przygotowane będą również punkty gastronomiczne i dodatkowe świetlne atrakcje.

Park Iluminacji otwarty będzie dla wszystkich zainteresowanych od 5 listopada br. do 14 lutego 2022 r., siedem dni w tygodniu, w godzinach od 16:00 do 21:00 (ostatnie wejście o godzinie 20:00).

Ogród Botaniczny jest ogólnouczelnianą jednostką organizacyjną UMCS. Zajmuje powierzchnię 21,25 ha w północno-zachodniej części Lublina i posiada prawie 7 tys. gatunków i odmian roślin zebranych i rosnących w kilkunastu tematycznych działach i kolekcjach. Podstawową funkcją Ogrodu jest gromadzenie materiału roślinnego z całego świata, dokumentacja naukowa tych zbiorów dla celów badawczych i dydaktycznych oraz prowadzenie działań na rzecz ochrony i zachowania różnorodności biologicznej. Z zasobów roślinnych i walorów przyrodniczych korzystają nauczyciele i uczniowie przedszkoli, szkół Lublina i regionu, pracownicy i studenci szkół wyższych. Odbywają się tu zajęcia terenowe, praktyki szkolne i studenckie oraz staże zawodowe. W okresie od połowy kwietnia do końca października Ogród Botaniczny odwiedza kilkadziesiąt tysięcy osób.

źródło: UMCS

Spacer w milionie swiatel3

Dyskusja (0 komentarzy)