Aktualności
Życie akademickie
23 Listopada
Opublikowano: 2022-11-23

Wielkie pytania o początek Wszechświata

Wszechświat i jego początki od zawsze intrygowały naukowców z całego świata. Czy miał on swój określony początek? – temu zagadnieniu poświęcone będzie spotkanie inaugurujące VII edycję cyklu „Wielkie pytania w nauce”. Wykład wygłosi prof. Krzysztof A. Meissner, a w dyskusji udział weźmie dr Tomasz Rożek. 

Wszyscy znamy Teorię Wielkiego Wybuchu, która zapoczątkowała nasz Wszechświat, ale czy możemy być tego pewni? A może Wielki Wybuch był tylko jednym określonym momentem w ewolucji Wszechświata? Jak inaczej mógł wyglądać początek, skoro w ramach teorii zbiorów przyczynowych Wielkiego Wybuchu nie było? Zdaniem prof. Krzysztofa A. Meissnera fundamentalnym elementem współczesnego obrazu świata staje się pytanie, czy Wszechświat jest odwieczny, czy też miał określony początek?

Być może Wszechświat ma skończony i dobrze już znany wiek, ale jego początek wymyka się w ciągu kolejnych, coraz krótszych epok, gdzie samo pojęcie początku traci sens – podkreśla prof. Meissner z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, który zajmuje się teoretyczną fizyką cząstek elementarnych i teorią grawitacji.

Jego wykład na ten temat zainauguruje VII edycję cyklu „Wielkie pytania w nauce”, organizowanego przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. W czasie wydarzenia odbędzie się także dyskusja z udziałem dziennikarza naukowego dr. Tomasza Rożka. Spotkanie odbędzie się 13 grudnia o godz. 17:00 w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie. Udział w nim jest bezpłatny, ale obowiązuje rejestracja. Więcej szczegółów na stronie internetowej WSIiZ.

Cykl wykładów „Wielkie pytania w nauce” powstał w 2016 roku z inicjatywy prof. Tadeusza Pomianka, prezydenta Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Spotkania organizowane są w formie otwartych, niekomercyjnych wykładów z udziałem niekwestionowanych autorytetów świata nauki, których dorobek uznany został nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Gośćmi byli dotąd m.in.: ks. prof. Michał Heller, śp. prof. Jerzy Vetulani, prof. Jerzy Bralczyk, prof. Stefan Chwin, prof. Krzysztof Jakowicz, prof. Krzysztof Zanussi, dr Ewa Woydyłło-Osiatyńska. Wykładów wysłuchało już ponad milion słuchaczy. Filmowe relacje z dotychczasowych spotkań dostępne są pod adresem: https://wielkiepytania.wsiz.pl/archiwum.

MK

Ekran glowny Czy wszechswiat mial poczatek

Dyskusja (0 komentarzy)