Język jest tym, co łączy ludzi – podkreśla prof. Jerzy Bralczyk. A prof. Jan Miodek dodaje, że choć używamy języka polskiego codziennie, to często mamy wątpliwości co do poprawności konkretnych wyrażeń lub odmiany. O współczesnej polszczyźnie oraz jej przemianach ci dwaj wybitni językoznawcy opowiedzą już niedługo w ramach cyklu „Wielkie pytania w nauce”, organizowanego przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
Prof. Jerzy Bralczyk to językoznawca, profesor nauk humanistycznych, specjalista w zakresie języka mediów, reklamy i polityki. Od wielu lat wykłada w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Prowadzi działalność popularyzatorską w sferze poprawności języka, zwłaszcza publicznego, a także języka polityki, reklamy, prawa. Jest autorem licznych programów radiowych i telewizyjnych.
Prof. Jan Miodek to humanista, erudyta, językoznawca, popularyzator wiedzy o języku polskim i ojczystej kulturze. Przedmiotem jego prac stała się polszczyzna współczesna i dawna, ogólna i regionalna; zainteresowaniem badawczym objął szeroki zakres wiedzy o języku – od gramatyki, przez leksykologię, leksykografię i frazeologię, po dialektologię, socjolingwistykę, onomastykę, język mediów, dyskurs religijny, publicystyczny i polityczny. Wieloletni dyrektor Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, członek Komitetu Językoznawstwa Polskiej Akademii Nauk i Rady Języka Polskiego.
Spotkanie pt. „O współczesności i przyszłości języka polskiego” odbędzie się 24 kwietnia w Filharmonii Podkarpackiej o godz. 17:00. Warunkiem udziału w wydarzeniu jest przekazanie przy wejściu biletu wstępu.
Cykl wykładów „Wielkie pytania w nauce” powstał w 2016 roku z inicjatywy prof. Tadeusza Pomianka, prezydenta Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Spotkania organizowane są w formie otwartych, niekomercyjnych wykładów z udziałem niekwestionowanych autorytetów świata nauki, których dorobek uznany został nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Gośćmi byli dotąd m.in.: ks. prof. Michał Heller, śp. prof. Jerzy Vetulani, prof. Stefan Chwin, prof. Krzysztof Jakowicz, prof. Krzysztof Zanussi, dr Ewa Woydyłło-Osiatyńska. Wykładów wysłuchało już ponad milion słuchaczy. Filmowe relacje z dotychczasowych spotkań dostępne są pod adresem: https://wielkiepytania.wsiz.
MK
Dzień dobry. Szanowni Panowie Profesorowie mam pytanie: skoro marszałek jest stopniem wojskowym , to dlaczego w sejmie,senacie,województwach dla sprawowanej funkcji stosowane jest miano \"marszałek\"? (Marszałek Sejmu, Marszałek Senatu, Marszałek Województwa). Wdzięczny będę za udzielenie odpowiedzi. Z poważaniem inż.Wojciech Fabrykowski.