Aktualności
Życie akademickie
08 Marca
Opublikowano: 2019-03-08

„Wielkie pytania w nauce” tym razem o… kosmosie i muzyce

Co ma wspólnego Vivaldi z kosmosem? Wydawałoby się, że nic… A jednak! Już 3 kwietnia Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Fundacja „Tygodnika Powszechnego” zapraszają do wspólnych rozważań nad wszechświatem z Einsteinem i Vivaldim.

Gośćmi kolejnego spotkania z cyklu „Wielkie pytania w nauce” będą ks. prof. Michał Heller – uczony, kosmolog, filozof i teolog, oraz prof. Konstanty Andrzej Kulka – wybitny polski skrzypek. Mistrzom towarzyszyć będzie zespół ARSO Ensemble w składzie: Robert Naściszewski (skrzypce), Orest Telwach (skrzypce), Izabela Tobiasz (altówka), Anna Naściszewska (wiolonczela), Sławomir Ujek (kontrabas), z gościnnym udziałem Andrzeja Zawiszy (klawesyn), który wykona utwór „Cztery pory roku” Antonio Vivaldiego. Spotkanie pt. „Cztery pory roku w muzyce i kosmosie” odbędzie się 3 kwietnia o godz. 17.00 w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego. Wstęp na spotkanie jest bezpłatny pod warunkiem rezerwacji biletu. Liczba miejsc ograniczona.

Cykl wykładów „Wielkie pytania w nauce” powstał z inicjatywy prof. Tadeusza Pomianka, Prezydenta Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie i realizowany jest we współpracy z „Tygodnikiem Powszechnym”. Spotkania organizowane są w formie otwartych, niekomercyjnych wykładów z udziałem niekwestionowanych autorytetów świata nauki, których dorobek uznany został nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Jednym z kluczowych celów wykładów jest upowszechnianie i popularyzowanie nauki oraz stworzenie możliwości wymiany doświadczeń badawczych, przeciwdziałanie pogłębiającemu się kryzysowi zaufania do nauki oraz zachęcenie słuchaczy do krytycznego myślenia. Organizatorzy cyklu chcą pokazać, że efekty pracy naukowców są nie tylko tematem do dyskusji dla wąskiego grona specjalistów, ale mogą znaleźć praktyczne zastosowanie w codziennym życiu. Zaproszenie do udziału ma również stanowić pewnego rodzaju opozycję dla niewymagającej intelektualnego wysiłku rozrywki wszechobecnej w mediach. Wykładów, które organizowane są od 2016 roku, wysłuchało już prawie milion słuchaczy.

W ramach trzeciej edycji cyklu „Wielkie pytania w nauce” odbyły się już dwa spotkania. W inauguracyjnym wzięli udział prof. Jerzy Bralczyk, wybitny językoznawca, mistrz polskiej mowy, specjalista w zakresie języka mediów, reklamy i polityki, oraz Michał Ogórek, znany felietonista i dziennikarz. W kolejnym uczestniczyli dr Ewa Woydyłło-Osiatyńska, psycholog i psychoterapeutka, oraz ks. prof. Alfred Wierzbicki, teolog i etyk.

MK

Więcej szczegółów:  https://www.wielkiepytania.wsiz.pl/

 

 

 

 

 

Dyskusja (0 komentarzy)