Aktualności
Życie akademickie
19 Listopada
Opublikowano: 2018-11-19

Wielkie pytania w nauce

Podobnie jak w latach ubiegłych, do Rzeszowa znowu zawitają autorytety świata nauki, aby przeprowadzić niekomercyjne, otwarte wykłady dla słuchaczy. Cieszące się ogromną popularnością spotkania z wyjątkowymi gośćmi zdobyły sobie sporą rzeszę fanów, którzy i w tym roku z pewnością nie będą zawiedzeni.

Już 5 grudnia br. o godzinie 17:00 w Filharmonii Podkarpackiej będzie niepowtarzalna okazja spotkania się ze słynnym językoznawcą, mistrzem polskiej mowy, specjalistą w zakresie języka mediów, reklamy i polityki, prof. Jerzym Bralczykiem, oraz dziennikarzem i felietonistą Michałem Ogórkiem, którzy wezmą udział w spotkaniu „Sztuka rozmowy”, inaugurującym trzecią edycję cyklu „Wielkie Pytania w Nauce” organizowanym przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania oraz Fundację „Tygodnika Powszechnego”.

W czasie dyskusji Mistrzowie w inteligentny, a zarazem pełen humoru sposób będą radzić słuchaczom, jak opanować sztukę rozmowy, jak sprawić, aby rozmowa była przyjemnością oraz podkreślą, jak istotna, oprócz umiejętności sprawnego wyrażania swoich myśli, jest umiejętność słuchania. Jak mówi sam Ogórek, rozmowa to konieczność, więc warto się na niej znać, uczyć się jej i doskonalić, najlepiej poprzez praktykę, wtedy staje się ona swoistą sztuką i przyjemnością.

„Rozmowa o rozmowie może wydawać się tautologią: poszukiwaniem sensu wymiany zdań w niej samej. A jednak nie: do wszystkiego i w nauce, i w polityce (tej akurat bardzo rzadko), i w naszych codziennych kontaktach dochodzi się rozmawiając, prowadząc dialog, wymieniając poglądy”.

Dziennikarz zwraca też uwagę na współczesny zanik rozmowy tradycyjnej, zastępowanej coraz częściej przez nowoczesne technologie.

„Wymianę zdań zastąpiły już inne formy komunikacji: zaocznej. mejle, fejsbuki, sms-y – to rozmowy, które prowadzi się jakby samemu, nawet nie znając interlokutora albo go wcale nie mając. Trudno się na to gniewać, ale warto mieć na uwadze, jak często przypomina to znaną piosenkę ludową »gadał dziad do obrazu, a obraz doń ani razu«. Okazuje się, że nawet tego nie wymyśliliśmy w naszych czasach!”

Ważną częścią spotkania będzie też dyskusja o perswazji i manipulacji językowej wykorzystywanej do budowania przewagi nadawcy nad odbiorcą, tworzenia wypowiedzi z ukrytym celem i działania na emocje. Spotkanie poprowadzi Wojciech Bonowicz – finalista Nagrody Literackiej Nike 2018.

Aby wciąć bezpłatny udział w wykładach należy wcześniej zarejestrować się na stronie wielkiepytania.wsiz.pl. W dniu spotkania zajmowanie miejsc będzie możliwe od godz. 16:00. Rezerwacja biletów jest ważna do godz. 16:30. Po spotkaniu istnieje możliwość nabycia publikacji, rozmowy z Mistrzami oraz uzyskania autografów.

Łącznie w ramach trzeciej edycji cyklu „Wielkie pytania w nauce” zrealizowane zostaną trzy wyjątkowe spotkania. Kolejne odbędą się 27 lutego i 3 kwietnia. Jednym z patronów medialnych cyklu jest miesięcznik „Forum Akademickie”.

Dyskusja (0 komentarzy)