Studenci Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza będą się uczyć spawania na wirtualnym symulatorze najnowszej generacji. Urządzenie oparte jest na technologii wirtualnej rzeczywistości.
Stanowisko WELDTRAINER zaprojektowano tak, by użytkownicy mogli uczyć się spawania od podstaw, a następnie doskonalić swoje umiejętności w dowolnych pozycjach spawania, w sposób bezpieczny dla zdrowia i przyjazny dla środowiska. Poczucie bezpieczeństwa pozwala użytkownikowi szybciej przyswoić umiejętności istotne z punktu widzenia techniki spawania.
Zakup symulatora spawalniczego i utworzenie nowoczesnego stanowiska do wirtualnej nauki spawania jest niezwykle przydatny do realizacji zajęć ze spawalnictwa, w procesie kształcenia studentów wszystkich kierunków i specjalności prowadzonych na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa, a zwłaszcza na specjalności inżynieria spawalnictwa – tłumaczy dr hab. inż. Marek Mróz, prof. PRz, kierownik Katedry Odlewnictwa i Spawalnictwa.
Symulator, który uruchomiono w Laboratorium Spawalnictwa, oparty jest na technologii wirtualnej rzeczywistości. To w pełni bezpieczne narzędzie umożliwiające śledzenie postępu procesu spawania nie tylko operatorowi uchwytu spawalniczego, ale również pozostałym uczestnikom zajęć, którzy mogą obserwować ten proces na ekranie rzutnika. Umożliwia naukę spawania metodami SMAW, GMAW, GTAW, FCAW-G oraz FCAW-S. Spawane materiały to: stal węglowa, stal nierdzewna, aluminium, miedź. Proces spawania może być prowadzony w atmosferze argonu, helu, dwutlenku węgla lub ich mieszanek. Każda metoda ma możliwość konfiguracji parametrów spawania i wyboru ręki dominującej. Dzięki dołączonemu zestawowi próbek do ćwiczeń, studenci będą się mogli szkolić w zakresie wykonywania złączy doczołowych, kątowych, przylgowych i rurowych.
Podczas symulacji spawania prowadzona jest kontrola błędów w czasie rzeczywistym. Odległość, kąt pochylenia i prędkość przesuwu palnika są na bieżąco wyświetlane użytkownikowi. Na końcu każdego przejścia spawalniczego symulator tworzy raport telemetryczny, w którym wyświetla procentowe wartości poprawności dla każdego kontrolowanego parametru. Wykonuje również analizy porowatości, wtopienia i odprysków każdego przebiegu. Ponadto każde ćwiczenie jest rejestrowane, co umożliwia interaktywny przegląd 3D każdego wykonanego ćwiczenia.
Wykorzystanie symulatora spawalniczego eliminuje ryzyko niekorzystnego oddziaływania zjawisk i czynników występujących w trakcie spawania, takich jak: promieniowanie cieplne i świetlne źródła ciepła, kontakt z gazami i iskrami powstającymi w trakcie spawania. Symulator znacznie skraca czas szkolenia oraz eliminuje konieczność użycia materiałów spawalniczych.
Wcześniej w podobny symulator wyposażono Wydział Mechaniczno-Technologiczny Politechniki Rzeszowskiej.
Anna Worosz, źródło: PRz