Aktualności
Życie akademickie
14 Marca
Źródło: www.mazowiecka.edu.pl
Opublikowano: 2023-03-14

Wirtualne strzelanie w Akademii Mazowieckiej

Wirtualna strzelnica powstała w Akademii Mazowieckiej w Płocku. Pozwoli na doskonalenie umiejętności bezpiecznego posługiwania się bronią na kierunkach związanych z bezpieczeństwem.  

System szkoleniowo-treningowy „Pojedynek” to multimedialny i przenośny system strzelecki, opracowany na potrzeby rynku cywilnego. Powstanie „wirtualnej strzelnicy” pozwala na doskonalenie umiejętności bezpiecznego posługiwania się bronią. Dla studentów to ważny element praktycznego kształcenia na kierunkach związanych z bezpieczeństwem. W nowo otwartej pracowni będą wykorzystywać kilka rodzajów broni treningowej i na różnych wirtualnych odległościach oraz z różnych postaw strzeleckich mierzyć do celów ruchomych przy zmiennych warunkach oświetleniowych i ograniczonej widoczności.

Multimedialna pracownia doskonali przede wszystkim umiejętności strzeleckie, a także procedury bezpieczeństwa związane z obsługą broni. Jest wyposażona w repliki, które w pełni imitują odgłosy strzału i zjawisko odrzutu – opisuje prof. Maciej Słodki, rektor Akademii Mazowieckiej w Płocku.

„Wirtualna strzelnica” umożliwia równoczesne szkolenie od jednej do czterech osób (każda wyposażona w pistolet lub karabinek) zależnie od rozmiaru wyświetlanego obrazu. Ćwiczenia nacechowane są stopniowaniem trudności od prostych strzelań statycznych po dynamiczne. System działa w oparciu o obserwację ekranu przez kamerę i detekcję miejsca odbicia światła lasera wyemitowanego z modułu zamontowanego na broni treningowej. System usprawnia posługiwanie się bronią i techniki oddawania strzału. Celne oraz niecelne strzały obrazowane są bezpośrednio na ekranie. Nietrafienia są sygnalizowane za pośrednictwem uderzenia wirtualnego pocisku w ziemię.

Na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne i bezpieczeństwo wewnętrzne z administracją publiczną studiuje obecnie w Akademii Mazowieckiej prawie dwustu studentów. Wyposażenie strzelnicy kosztowało 150 tys. zł.

MK, źródło: www.mazowiecka.edu.pl

Na celowniku


Dyskusja (0 komentarzy)